Partner serwisu
02 marca 2017

Rakieta z uczniowskim projektem badawczym wystrzelona na MSK

Kategoria: Chemia

Pierwszy szkolny eksperyment, mający na celu sprawdzenie, czy sadzonki wypuszczają korzenie w warunkach zerowej grawitacji, został wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Materiał do badania zaprojektowanego przez Marię Koch, Raphaela Schillinga i Davida Geray – troje uczniów ze szkoły rolniczej w Ravensburgu, w Niemczech – opuścił Kennedy Space Center na Florydzie na pokładzie rakiety kosmicznej SpaceX 19 lutego 2017 r. o 9:39 rano czasu lokalnego.

Rakieta z uczniowskim projektem badawczym wystrzelona na MSK

Do tej pory eksperymenty przeprowadzane w warunkach zerowej grawitacji dotyczyły procesów wzrostu podczas kiełkowania nasion. Jeśli sadzonki mogą zostać wykorzystane do rozmnażania roślin w przestrzeni kosmicznej, oznaczałoby to znaczący postęp w staraniach o zapewnienie żywności podczas długich lotów kosmicznych, np. na Marsa.

– Jesteśmy po prostu ogromnie podekscytowani, że udało nam się wysłać nasz eksperyment na ISS – powiedziała Maria – Do tej pory nie prowadzono badań wpływu stanu nieważkości na sadzonki. To okazja jedyna w swoim rodzaju.

Eksperyment zostanie przeprowadzony z użyciem 15 mm sadzonek rośliny z gatunku ficus pumila (figowiec pnący). Roślina ta spełnia surowe warunki dopuszczenia do podróży kosmicznych: ma wystarczająco małe wymiary, by zmieścić się na ograniczonej powierzchni, i jest odporna na wahania temperatur od 4°C do 28°C. Maria, Raphael i David posadzili sadzonki na podłożu agarowym w nowoczesnym pojemniku, tak zwanym AFEx Habitat. Eksperyment został dostarczony zespołowi operacyjnemu NASA na 36 godzin przed wystrzeleniem rakiety. Po przeprowadzeniu eksperymentu w kosmosie, na Ziemi, pod wpływem grawitacji, zostanie przeprowadzony eksperyment kontrolny.

Eksperci ds. ochrony roślin firmy BASF wspierali młodych naukowców w zakresie metodologii, wiedzy naukowej, materiałów i sprzętu. Aby opracować projekt eksperymentu, uczniowie odbyli staż w Centrum Rolniczym BASF w Limburgerhof, w Niemczech. Ponieważ sadzonki będą poddane w kosmosie wpływowi skrajnych temperatur i wilgotności, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed chorobami bakteryjnymi i grzybiczymi. W tym zakresie BASF zapewnił zarówno wiedzę specjalistyczną oraz odpowiednie środki ochrony roślin. Środki grzybobójcze firmy BASF, Xemium® and Initium®, pomagają ochronić sadzonki przed chorobami grzybiczymi podczas badań na ISS oraz podczas podróży na orbitę i z powrotem.

– To jest najbardziej ekscytujące badanie terenowe, w jakim brałem udział. Praca naukowa zawsze polegała na testowaniu innowacyjnych pomysłów. Ale aż do tej chwili nasze badania nigdy nie były prowadzone poza Ziemią – wyjaśnił Dr Sebastian Rohrer z działu Biologii Środków Grzybobójczych (Early Fungicide Biology) pionu Crop Protection BASF. – Podejście BASF do innowacji opiera się na współpracy. Praca z uczniami była tego doskonałym przykładem – młodzi ludzie tacy jak oni są przyszłością innowacji w rolnictwie.

Maria, Raphael i David, którzy obecnie studiują gospodarkę rolną, rozpoczęli pracę nad projektem “V3PO Project” w 2015 roku, w ramach pozaszkolnego koła naukowego w Edith-Stein School Ravensburg & Aulendorf. Eksperyment pozostanie teraz w kosmosie przez 30 dni, a następnie powróci na Ziemię, gdzie jego wyniki zostaną poddane analizie. Jest to pierwszy szkolny projekt przyjęty do programu edukacyjnego NASA. Raphael z zespołu V3PO stwierdził: “W dalekiej przyszłości, kiedy uprawa roślin w kosmosie będzie czymś normalnym, być może my będziemy jej pionierami.”

Projekt V3PO

Za pomocą projektu nazwanego "V3PO" ("Vegetative Vermehrung von Pflanzen im Orbit" / „Rozmnażanie wegetatywne roślin na orbicie"), trzech uczniów, Maria Koch, Raphael Schilling i David Geray, chce sprawdzić, czy rośliny w kosmosie mogą wzrastać z sadzonek, aby zapewnić świeże pożywienie podczas podróży kosmicznych. Uczęszczali oni do szkoły Edith Stein Agricultural High School Ravensburg & Aulendorf. Poza BASF i NASA, innymi partnerami wspierającymi V3PO są: Dreamup, mymicrogravity, Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii, Niemieckie Centrum Transportu Powietrznego i Lotów Kosmicznych, Dział Konsultacji Biznesowych, Airbus i Kreissparkasse Ravensburg.

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ