Ropa minimalnie w dół po zwyżce w ub. tygodniu o 5,5 proc., chyba już równowaga
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 5 centów po zwyżce w ubiegłym tygodniu o 5,5 proc. Optymiści oceniający, że obniżki dostaw ropy przez kraje OPEC zrównoważą rynek, stoją naprzeciw pesymistów, którzy wskazują na rosnącą produkcję ropy w USA - podają maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,55 USD, po zniżce o 5 centów.
Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 14 centów do 53,39 USD za baryłkę.
Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na majowym posiedzeniu kartelu.
W USA rośnie tymczasem liczba uruchamianych nowych odwiertów ropy - w ubiegłym tygodniu liczba ta wzrosła już 11. tydzień z rzędu, a obecnie wynosi ona 662 odwierty - wynika z danych firmy Bker Hughes.
Produkcja ropy w USA rośnie od 6 tygodni i wynosi teraz 9,15 mln baryłek dziennie.
Amerykańskie zapasy ropy naftowej wzrosły o 867 tys. baryłek do rekordowych 533,977 mln baryłek.
– Poziom cen ropy "od dołu" mogą wspierać oczekiwania na dalsze cięcie dostaw ropy przez OPEC, a +górny pułap+ będzie ograniczany przez rosnąca produkcję ropy w USA – mówi Hong Sung Ki, strateg rynku surowców w Samsung Futures Inc.
Hing dodaje, że w II kwartale tego roku wzrośnie popyt na paliwa, a w USA produkcja ropy może rosnąć do III kwartału.
Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo jest "ostrożnym optymistą" i ocenia, że rynek ropy już teraz zaczyna się równoważyć, a poziom zapasów surowca zaczyna "mięknąć".
Ropa naftowa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała w ubiegłym tygodniu o 2,63 USD, czyli 5,5 proc., a piątek zakończyła na poziomie 50,60 USD za baryłkę.
Źródło: PAP
fot.: 123rf.com