Koniunktura w przemyśle w kwietniu 2017 r.
W kwietniu dyrektorzy przedsiębiorstw w badanych obszarach działalności zgłaszają korzystne oceny koniunktury, w większości lepsze od formułowanych przed miesiącem.

Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w marcu i w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat.
W kwietniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 9,6 (plus 6,4 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,1% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 9,6% (przed miesiącem odpowiednio 17,6% i 11,2%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżącej produkcji i portfela zamówień. Optymistyczne prognozy w tym zakresie są zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa nie zmienia się, natomiast jej przewidywania wskazują na możliwość poprawy w najbliższych trzech miesiącach.
Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego w stosunku do zapotrzebowania. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć, nieco szybciej niż prognozowano w marcu.
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 22,1 w kwietniu, plus 21,0 w marcu), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 20,0 w kwietniu, plus 17,7 w marcu).
Tabelka: Ogólny klimat koniunktury w sekcji przetwórstwo przemysłowe
WYKORZYSTANIE MOCY PRODUKCYJNYCH
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 79,5% (przed rokiem 77,7%). Najniższe wykorzystanie mocy wykazują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.
Źródło: stat.gov.pl
Fot.: pl.freeimages.com