Baltic Pipe może ruszyć od października 2022 r.
Baltic Pipe może przesyłać gaz już w październiku 2022 r. - wynika z harmonogramu procedury open season, opublikowanej we wtorek przez Gaz-System. Warunkiem jest "wystarczające" zainteresowanie mocami przesyłowymi planowanej podmorskiej rury.
Z opublikowanego we wtorek po południu harmonogramu wynika, że procedura open season będzie się składała z dwóch faz. Pierwsza zakończy się 25 lipca 2017 r.
We wtorek rano operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego – Gaz-System i duński Energinet - rozpoczęli procedurę open season dla projektu Baltic Pipe. Tym samym operatorzy zapraszają zainteresowane podmioty do sygnalizowania przewidywanego zapotrzebowania na przepustowość w gazociągu, który połączy Polskę, Danię i Norwegię.
Dwukierunkowy gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego. To strategiczny projekt stworzenia nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku.
Umożliwi on - po raz pierwszy w historii - przesył gazu bezpośrednio ze złóż na szelfie norweskim na rynki w Danii i w Polsce i do odbiorców w sąsiednich krajach. Polskie PGNiG posiada na szelfie 20 koncesji. Obecnie spółka wydobywa tam 600 mln m sześc. samego gazu, ale zakłada, że w 2022 r. uda się jej osiągnąć wydobycie rzędu 2,5-3 mld m sześc.
Podczas procedury open season operatorzy chcą sprawdzić, czy jest wystarczające zapotrzebowanie rynku na zbudowanie infrastruktury umożliwiającej przesył gazu z Norwegii do Polski przez Danię lub z Polski do Danii.
Operatorzy przypomnieli, że tzw. studium wykonalności dotyczące punktu połączenia międzysystemowego Baltic Pipe Polska – Dania dowodzi, że projekt jest możliwy do wykonania i mógłby przynieść korzyści społeczne i gospodarcze zarówno Danii, jak i Polsce. Warunkiem jest jednak zapotrzebowanie rynku. Studium wykonalności było współfinansowane przez Komisję Europejską w ramach Programu CEF (Connecting Europe Facility, Program „Łącząc Europę”).
Procedura open season będzie się składała z dwóch faz. Pierwsza rozpoczęła się w momencie opublikowania. Zainteresowani będą mogli do 25 lipca składać zamówienia na moce przesyłowe planowanego gazociągu.
Jeżeli uczestnicy rynku złożą w ramach Fazy 1 oferty na wystarczającą przepustowość, operatorzy systemów przesyłowych przystąpią do realizacji projektu Baltic Pipe w ramach Szybkiej Ścieżki Projektu, w celu rozpoczęcia świadczenia usługi przesyłu gazu od dnia 1 października 2022 r. - napisali operatorzy.
Gaz System i Energinet przewidują, że druga faza rozpocznie się 5 września br. Uczestnicy będą mogli składać ostateczne oferty na przydzielenie konkretnych zdolności przesyłowych.
Operatorzy podkreślili, że tzw. ogólny harmonogram może ulec zmianie - szczególnie, gdyby okazało się, że zainteresowanie będzie zbyt małe, by wdrożyć tzw. Szybką Ścieżkę Projektu. Będzie to bowiem oznaczać "konieczność wprowadzenia zmian do założeń projektu Baltic Pipe".
Jednocześnie Energinet i Gaz-System zaprosili wszystkich uczestników rynku na dwa spotkania informacyjne - w Stavanger w Norwegii 20 czerwca br. i dzień później w biurze Energinet w Ballerup.
W czasie spotkań informacyjnych będzie prezentowany projekt Baltic Pipe i zasady uczestnictwa w procedurze Open Season 2017 - napisali operatorzy.
Po ogłoszeniu procedury Baltic Pipe wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak powiedział, że spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje wziąć w niej udział i złożyć zapotrzebowanie na moce w tym gazociągu.
Źródło: PAP
Fot.: 123rf.com