Partner serwisu
03 lipca 2017

Polski przemysł chemiczny: ogromna przestrzeń do wspólnego wdrażania nowych rozwiązań

Kategoria: Aktualności

Nowe kierunki dalszego rozwoju

Cały program kongresu Polska Chemia koncentrował się wokół wspólnego poszukiwania pomysłów na dalszy rozwój branży chemicznej. Wśród najważniejszych tematów przedstawiono koncepcję „Przemysłu 4.0” – bezpośrednio związaną z cyfryzacją procesów produkcyjnych w ramach całego łańcucha wartości. Zrealizowany został m.in. panel dyskusyjny poświęcony tej tematyce.

Innowacje to właściwie jedyna droga do dalszego rozwoju europejskiej branży chemicznej na rynku globalnym. Cyfryzacja stanowi ogromną szansę dla całego sektora. Główny potencjał, jaki dostrzegamy w rozwijaniu takich działań, to możliwość stworzenia zintegrowanego łańcucha dostaw z naszymi klientami oraz m.in. wymiana istotnych danych logistycznych. Umożliwiłoby to zapewne jeszcze efektywniejsze i szybsze zaopatrywanie naszych klientów. Kolejną korzyścią jest np. indywidualizacja - możliwość jak najlepszego dostosowania oferty do potrzeb klientów w oparciu m.in. o specjalne modele symulacyjne, które umożliwią prognozowanie wyników. Obecne perspektywy globalne wskazują, że Przemysł 4.0 jest koniecznością wymagającą dalszego zaangażowania – powiedział Marek Jagieła, dyrektor Działu Sprzedaży Chemii Przemysłowej oraz Działu Rozwoju Rynku BASF Polska.

Wdrożenie cyfrowych i inteligentnych technologii mogłoby w znacznym stopniu zwiększyć możliwości w zakresie produkcji wyrobów chemicznych. Dzięki wykorzystaniu tego typu rozwiązań, możliwe jest stworzenie dodatkowej wartości dla klientów poprzez zwiększenie wydajności i efektywności procesów, związanych z produkcją i transportem. Zintegrowane wykorzystanie danych mogłoby wzmocnić również potencjał innowacyjny. Przykładem takich działań jest współpraca pomiędzy BASF i Hewlett Packard Enterprise, nawiązana w marcu 2017 r. w zakresie jednego z największych na świecie superkomputerów do badań z dziedziny chemii przemysłowej. Celem współpracy jest wykonanie milowego kroku w symulacji komputerowej
i modelowaniu eksperymentów.

 

Źródło i fot.: Informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ