Partner serwisu
13 września 2017

Ile można zaoszczędzić na oświetleniu w zakładzie chemicznym?

Kategoria: Aktualności

Wilgoć, ekstremalne temperatury, duże zapylenie i zanieczyszczenia – oprawy oświetleniowe w branży chemicznej często funkcjonują w bardzo trudnych warunkach. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak odpowiednio zabezpieczyć źródła światła, znacząco ograniczając przy tym zużycie energii elektrycznej.

Ile można zaoszczędzić na oświetleniu w zakładzie chemicznym?

Ze względu na skrajnie wymagające parametry otoczenia, dobór odpowiednich opraw oświetleniowych w branży chemicznej to wyjątkowo trudne zadanie. Pokusa, by odraczać modernizację tak długo jak to możliwe, jest więc ogromna. Przykład niemieckiego przedsiębiorstwa Lehmann & Voss pokazuje, że warto zająć się tym wcześniej niż później. Dzięki przejściu na rozwiązania w technologii LED firma zaoszczędziła do 53 proc. miesięcznych kosztów oświetlenia.

Charakterystyka przedsiębiorstwa i zakładu

Lehmann & Voss jest producentem i dostawcą szerokiego asortymentu specjalistycznych środków chemicznych. Wytwarzane i dystrybuowane przez firmę surowce, dodatki i substancje pomocnicze trafiają między innymi do przedsiębiorstw branży fermentacyjnej i browarniczej, farmaceutycznej i kosmetycznej. Są wykorzystywane zarówno w produkcji napojów, farb i lakierów oraz smarów i gumy. Hamburska spółka-matka zatrudnia 364 osoby i daje roczne przychody na poziomie 223 milionów euro. Ze względu na charakter procesów w zakładzie produkcyjnym Lehmann & Voss panują wysokie temperatury. Latem sięgają nawet 40°C. – Wysoka temperatura jest, obok zapylenia i wilgoci, jednym z czynników najbardziej zagrażających trwałości diodowych źródeł światła – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Dobierając rozwiązania do zakładów, w których występują te czynniki, należy zwrócić szczególną uwagę na nieprzenikalność obudowy oraz zakres temperatur, do funkcjonowania w jakich przeznaczona jest oprawa – tłumaczy Gronert.

Zastosowane rozwiązanie

Aby zagwarantować niezawodność oświetlenia w strefach, gdzie składowane i przetwarzane są surowce chemiczne, sięgnięto po odporne na zapylenie i wahania temperatur oprawy o klasie szczelności IP66. – Dzięki unikalnym parametrom, Nextrema G3 LED może funkcjonować bezawaryjnie w otoczeniu charakteryzującym się wysokimi temperaturami. Dla L80 szacowana trwałość jej źródeł światła w otoczeniu mającym 35°C wynosi 85 000 – mówi Maciej Gronert. - Korpus oprawy wykonano z formowanego ciśnieniowo aluminium. Solidna konstrukcja jest odporna na wstrząsy i przenikanie niepożądanych substancji. Skuteczność świetlna rozwiązania wynosi przy tym 150 lm/W – dodaje projektant oświetlenia TRILUX Polska.

W obszarach magazynowych, gdzie otoczenie nie jest tak nieprzyjazne, można było zrezygnować z części układów zabezpieczających. W strefie przeładunkowej zastosowano w związku z tym rozwiązanie z serii Mirona o strumieniu świetlnym na poziomie 24 tys. lumenów, dające równomierne, nieoślepiające światło nawet przez 100 000 roboczogodzin. W sekcji, w której znajdują się wielokondygnacyjne regały wysokiego składowania zastosowano natomiast oprawy liniowe E-Line LED, zapewniające na wysokości wykonywania zadań wzrokowych przewidziane normami natężenie wynoszące 200 lub 500 lx.

Uzyskane efekty

W wyniku całościowej modernizacji systemu oświetlenia, przewidującej zastąpienie funkcjonujących dotychczas w zakładzie przestarzałych świetlówek w technologii T8, udało się zmniejszyć pobory energetyczne opraw nawet o 53 proc. Zapewniając przy tym światło lepszej jakości, polepszono komfort wizualny pracowników, zwiększając bezpieczeństwo wykonywania zadań oraz ograniczając ryzyko występowania błędów.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ