GAZ-SYSTEM: Konsultacje społeczne w sprawie renowacji terenu po budowie gazociągu
Ponad sto osób wzięło udział w pierwszej turze konsultacji społecznych w sprawie renowacji terenu po budowie gazociągu. Uczestnikom spotkań najbardziej zależy, by Kanał Żerański zachował swój naturalny charakter. Najczęściej zgłaszali pomysły dotyczące obecnej infrastruktury i utworzenia szlaku pieszo-rowerowego.
Konsultacje na zlecenie GAZ-SYSTEM przeprowadza firma Utila z Warszawy, która wykorzystuje metodę Planning for Real (TM). GAZ-SYSTEM nie ingeruje w metodykę konsultacji - dostarcza jedynie mapy i informacje o inwestycji.
Uznana na świecie metoda Planning for Real (TM) polega na spotkaniach, w trakcie których uczestnicy - na przygotowanych wcześniej podkładach - umieszczają karty przedstawiające różne kwestie lokalne, wymagające rozwiązania. Idea polega na tym, że położone na mapie karty stanowią katalog rozwiązań dla danej przestrzeni. Różnorodność kart, które w tym przypadku zostały dobrane dla terenów rekreacyjnych, otwartych i dostępnych publicznie, ma zobrazować, jak różne działania mogą być realizowane na danym terenie - do czego zobowiązuje przyjęta metodyka. Jest to wyłącznie narzędzie wspierające burzę mózgów” – wyjaśnia Michał Kazem-Bek z firmy Utila.
W przypadku warsztatów odbywających się na Białołęce uczestnicy korzystali z wcześniej przygotowanych 122 kart, które określone są jako uniwersalne przez twórców metody. Znalazły się na nich przede wszystkim zagadnienia przyrodnicze – łąki kwietne, drzewa ozdobne, krzewy i drzewa dające pożywienie ptakom czy ścieżka rowerowa. Tego rodzaju karty były chętnie wykorzystywane przez uczestników warsztatów. Zgłaszali również potrzeby utworzenia miejsc, w których mogliby się spotykać i wypoczywać. Ich zdaniem Kanał Żerański powinien zachować swój obecny naturalny charakter. W sumie zgłoszono kilkaset propozycji.
Na stronie kanalzeranski.pl nadal aktywna jest geoankieta. Do 24 października mieszkańcy mogą za jej pomocą zgłaszać swoje pomysły. Do tej pory wypełniło ją ponad 100 osób.
W ciągu kilku tygodni odbędzie się kolejna tura warsztatów - oparta już na wynikach ankiety i dotychczasowych konsultacji. Po jej zakończeniu powstanie jedna spójna i funkcjonalna koncepcja renowacji terenów nad Kanałem Żerańskim.
Budowa gazociągu z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego jest konieczna do uruchomienia powstającego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Żerań. Inwestycja ta podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego w aglomeracji warszawskiej oraz poprawi jakość powietrza (zmniejszenie emisji pyłów z EC-Żerań o ponad 60%).
Za budowę gazociągu odpowiedzialny jest GAZ-SYSTEM. Prace przy budowie gazociągu rozpoczną się na początku 2018 roku i prowadzone będą na odcinku ok. 10,5 km, z czego na terenie dzielnicy Białołęka (ok. 9 km) oraz gminy Nieporęt (ok. 1 km).
Inwestycja będzie polegać na ułożeniu stalowego rurociągu o średnicy 500 mm na głębokości minimum 1,7 m, a następnie renowacji miejsca budowy, w tym odtworzeniu elementów małej architektury i nasadzeniu drzew. Przeszkody uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu w wykopie, np. mosty, wiadukty i tory kolejowe, nadbrzeże portu, infrastruktura ciepłownicza, będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych, tzw. przecisków lub przewiertów sterowanych HDD.
Komentarze