Partner serwisu
08 listopada 2017

W Płocku o znaczeniu produktów i sektora chemicznego

Kategoria: Aktualności

6 listopada 2017 roku w Płocku odbyło się II Forum Kampanii "Polska Chemia". Uczestnicy Wydarzenia dyskutowali o znaczeniu produktów chemicznych dla codziennego życia, ale również o znaczeniu sektora chemicznego dla gospodarki.

W Płocku o znaczeniu produktów i sektora chemicznego

Forum Kampanii "Polska Chemia" to miejsce, w którym polski sektor chemiczny może pokazać administracji publicznej, a także społeczeństwu, jak ważną rolę przemysł chemiczny odgrywa w gospodarce i w codziennym życiu. Warto przypomnieć, że przedsiębiorstwa i instytucje polskiego przemysłu chemicznego zatrudniają w Polsce ok. 292 tys. pracowników, co czyni chemię trzecim największym pracodawcą w kraju. Dodatkowo, wartość produkcji sprzedanej sektora chemicznego wynosi ponad 200 mld PLN rocznie, to jest ponad 16 proc. wartości produkcji sprzedanej przemysłu w Polsce. Przemysł chemiczny to też znaczny udział w PKB kraju i duża część polskiego eksportu, wynosząca w 2016 r. ponad 80 mld PLN. Dodatkowo, przemysł chemiczny dostarcza niezbędne do codziennego życia materiały i substancje, bez których nie mogłyby funkcjonować branże takie jak farmacja, budownictwo, czy motoryzacja.

Kampania "Polska Chemia" to autorski projekt Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i jedyne tego typu przedsięwzięcie promujące tak istotny dla polskiej gospodarki sektor przemysłu. Głównym celem Kampanii "Polska Chemia" jest umocnienie wizerunku branży jako sektora dbającego o środowisko, promującego innowacyjność, tworzącego miejsca pracy, respektującego zasady zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego społecznie. Partnerem Strategicznym Kampanii "Polska Chemia" jest PKN Orlen S.A.

Przemysł chemiczny odgrywa kluczową rolę w gospodarce, ale również w codziennym życiu. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie w codziennym życiu normalne funkcjonowanie bez produktów chemicznych. Tak samo, myśląc o gospodarce, nie da się wyobrazić sobie działalności sektorów powiązanych z chemią. By dynamicznie się rozwijać, musimy uświadamiać opinii publicznej nasze znaczenie, a także wiedzę nt. wyzwań, z którymi musimy się mierzyć, np. tych związanych z globalnymi trendami, takimi jak customizacja oraz wyzwań związanych z regulacjami. Zorganizowane przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego Forum Kampanii "Polska Chemia" służy wzmocnieniu przekazu sektora, ale również informacji o konieczności odpowiedniego opracowywania regulacji, wpływających na branżę. Administracja publiczna, która tworzy legislację wpływające na przemysł chemiczny, musi brać pod uwagę, że pośrednio skutki przepisów mogą dotykać także innych sektorów, a także mieć wpływ na życie codzienne. Naszą rolą jako sektora jest przypominanie o naszym znaczeniu, ale także wskazywanie na istotne zagrożenia wpływające na pozycję konkurencyjną Polskiej Chemii - powiedział dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Podczas forum przemawiali też dr Wojciech Wardacki, Przewodniczący Rady Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Jarosław Jabłoński, Główny Inżynier w Biurze Rozwoju i Technologii PKN Orlen S.A., dr inż. Michał Kacperski  z Działu Badań i Rozwoju PCC Rokita S.A., Łukasz Zalicki, Partner w EY, Aleksandra Filip, Ekspert w Wydziale Badań i Nowych Technologii PKN Orlen S.A., prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński, Prorektor Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, Dziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, Łukasz Pesta, absolwent Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, dr Oktawian Makowski, Koordynator Obszaru Chemia w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i Klaudia Kleps, Senior Ekspert w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego.

Podczas II Forum Kampanii "Polska Chemia" odbył się również panel dyskusyjny pt. "W drodze do lepszych regulacji dla Polskiej Chemii - koncepcja, współpraca, korzyści" nt. korzystnych dla funkcjonowania przemysłu zmian sposobów tworzenia legislacji. W panelu wzięli udział: Piotr Cieśliński, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego, Poseł na Sejm RP oraz dr inż. Paweł Bielski, Dyrektor Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. I. Mościckiego.

Każdego roku podczas Forum Kampanii "Polska Chemia" Polska Izba Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Kapitułą Kampanii przyznaje tytuł Ambasadora Polskiej Chemii. W tym roku wyróżnienie w imieniu PCC Rokita S.A. odebrał Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu Spółki. II Forum Kampanii "Polska Chemia" podsumował Krystian Pater, Członek Zarządu ds. Produkcji PKN Orlen S.A.

źródło: pipc.org.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ