Partner serwisu
15 listopada 2017

GAZ-SYSTEM rozpoczyna współpracę z australijską firmą SEA

Kategoria: Aktualności

Przy realizacji podmorskiej części projektu Baltic Pipe GAZ-SYSTEM korzystać będzie ze wsparcia inżynieryjnego i doświadczenia australijskiej firmy Subsea Engineering Associates Pty Ltd (SEA) z siedzibą w Perth i przedstawicielstwem w Polsce.

GAZ-SYSTEM rozpoczyna współpracę z australijską firmą SEA

SEA to firma doradcza w sektorze wydobycia gazu i ropy naftowej z szelfów mórz i oceanów, niezależna od dostawców i wykonawców, specjalizująca się w projektach podwodnych rurociągów i kabli. SEA jest światowym dostawcą usług w zakresie zarządzania projektami inżynierskimi w branży budownictwa podmorskiego.

Baltic Pipe to już trzeci projekt gazociągu podmorskiego na terenie Bałtyku obsługiwany przez SEA - po projekcie Baltic Gas w Polsce oraz połączeniu gazociągowym Balticconnector pomiędzy Finlandią a Estonią. W przypadku Baltic Pipe podstawowym zadaniem SEA będzie wspieranie realizacji projektu, by został terminowo ukończony i gotowy do eksploatacji w 2022 roku.

Część podmorska projektu Baltic Pipe obejmuje budowę około 260-310 km odcinka dwukierunkowego gazociągu podmorskiego łączącego wybrzeże Danii i Polski. Australijska firma SEA będzie odpowiadać za sprawowanie nadzoru technicznego oraz wsparcie planowania i zarządzanie ryzykiem w celu zapewnienia ukończenia projektu w terminie. Ten zakres prac będzie realizowany przez doświadczony zespół specjalistów z ramienia SEA, składający się z pracowników w Warszawie i Perth.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny

Jego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach. Promotorami projektu są firmy GAZ-SYSTEM S.A. z Polski oraz Energinet z Danii. W październiku sukcesem zakończyła się druga faza Open Season potwierdzająca zainteresowanie rynku tym projektem.

Projekt Baltic Pipe znalazł się na pierwszej liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), opracowanej przez Komisję Europejską w 2013 roku, oraz na kolejnej liście przyjętej przez Komisję Europejską 18 listopada 2015, co podkreśla jego regionalne znaczenie.

Zdefiniowany na podstawie studium wykonalności projekt Baltic Pipe składa się z pięciu głównych elementów:

  • Gazociąg złożowy prowadzący z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim,
  • Rozbudowa istniejących zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym
  • Tłocznia gazu w Zealand w Danii,
  • Podmorski gazociąg międzysystemowy biegnący z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym,
  • Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.
źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ