Partner serwisu
20 grudnia 2017

Czy doświadczenie ma znaczenie?

Kategoria: Aktualności

Czy Inwestorzy przy wyborze wykonawcy EPC\EPCM potrafią wycenić ile w zaoferowanej cenie kosztuje doświadczenie? Czy są oni świadomi, jaki może być koszt błędów w zarządzaniu projektem, niewłaściwej koordynacji projektu, niedostatecznego planowania czy też niewłaściwego zarządzania zmianami? I jak wpłyną one na opóźnienia w harmonogramie?

Czy doświadczenie ma znaczenie?

Kluczem do sukcesu inwestycji jest nie tylko umiejętność działania wykonawcy w oparciu o dobry, sprawdzony wcześniej na wielu projektach system, ale także umiejętność optymalizacji działań, a umiejętność ta przychodzi z doświadczeniem.

Doświadczenie wykonawcy powinno bardziej służyć do unikania problemów aniżeli do udowadniania jak dobrym się jest w ich rozwiązywaniu, po tym jak samemu się do nich dopuściło. Dlaczego? Dlatego, że nawet jak rozwiazywanie problemów idzie nam bardzo dobrze to i tak kosztuje to Inwestora więcej niż gdyby zapłacił za usługi doświadczonego wykonawcy i tym samym uniknął problemów, których przysporzyć może wykonawca niedoświadczony.

A doświadczenia w zarządzaniu projektem nie zdobywa się łatwo i szybko. To zwykle długi i kosztowny proces. Wykonawca, który zdecyduje się rozwijać ten proces w swojej organizacji musi liczyć się z niższą konkurencyjnością. Wyjątkiem są sytuacje, w których dla Inwestora zarządzanie projektem jest na tyle ważne, że chce i potrafi poprawnie ocenić doświadczenie poszczególnych oferentów.

Stąd tak ważny jest proces wyboru Wykonawcy. Inwestorzy coraz częściej stosują preselekcję potencjalnych oferentów, co ma na celu ułatwić ostateczny wybór wykonawcy. Ten proces jednak zawsze będzie trudny i złożony, gdyż przy zakresie obejmującym projektowanie, planowanie, zakupy materiałów i usług po wybudowanie zlecanej instalacji, kryteriów wyboru może być bardzo dużo. Najczęściej stosowane kryteria to te najbardziej oczywiste, czyli projekty referencyjne; wielkość firmy, jej struktura organizacyjna, ilość specjalistów w poszczególnych branżach, ich lata doświadczeń itp.; używany sprzęt i oprogramowanie; używany system zapewnienia i kontroli jakości; czy statystyki wypadkowości i podejście do BHP i ochrony środowiska.

Natomiast nieco rzadziej stosuje się sprawdzenie jak potencjalny wykonawca radzi sobie z umiejętnością kontroli kosztów i harmonogramu. A dzieje się tak, ponieważ w tym obszarze Inwestorowi często brakuje narzędzi i doświadczenia w badaniu tych kryteriów, które obejmują wiele różnych aspektów. Jednym z ważnych aspektów, nad którym warto się pochylić, a o który do tej pory nikt jeszcze nie pytał jest sposób zarzadzania zmianami, czyli kontroli wpływu zmian na koszt i harmonogram inwestycji. Ta umiejętność to niewielki wycinek doświadczenia w zarzadzaniu projektem, ale istotny, gdyż od niego zależy finalny wynik finansowy każdego projektu.

Zmiany są dzisiaj nieodłącznym elementem każdego projektu. Rzadkością jest dobrze zdefiniowany zakres inwestycji, często brakuje podstawowych danych do projektowania, a harmonogram projektu jest ciągle skracany. Wszystko to sprawia, że zmiany stają się nieodłącznym elementem realizacji inwestycji. W plan wykonywania projektu wplatane są różne przeglądy, które optymalizują projekt, ale generują dodatkowe zmiany i to częstokroć, gdy projektowanie jest już zaawansowane. Przykładem mogą być tutaj przeglądy bezpieczeństwa (jak HAZOP), których wartości się już nie dyskutuje, ale które odbywają się dopiero wtedy, gdy dostępne są już niektóre szczegółowe informacje projektowe. Konsekwencją tych przeglądów są zmiany, które dla projektu są obligatoryjne. I tutaj kluczowym jest dla Inwestora, jakim doświadczeniem w zarządzaniu zmianami dysponuje wybrany wykonawca. Dla firmy, która wie jak zmianą zarządzać, która ma wypracowane narzędzia stosowane w takich przypadkach, optymalizacja wpływu wprowadzenia takich zmian, uniknięcie generowania niepotrzebnych dodatkowych kosztów nie stanowi kłopotu. Tymczasem brak doświadczenia i wypracowanych procedur postępowania w takich sytuacjach, które jednocześnie wywierają coraz szybsze tempo realizacji inwestycji, może w sposób znaczący zwiększać finalny koszt inwestycji i wpływać na harmonogram jej realizacji.

FLUOR działając na rynku światowym od ponad 100 lat, a na polskim ponad 70, posiada szerokie doświadczenie w realizacji projektów na różnych etapach, w zarządzaniu projektami, kompletacją dostaw i realizacją budów. Zebrana na przestrzeni lat wiedza, wsparta odpowiednimi narzędziami sprawia, że zadania realizowane są według najwyższych inżynierskich standardów.

Kończąc wróćmy do pytania ile kosztuje doświadczenie? Otóż, kiedy czasem wydaje się, że doświadczenie kosztuje dużo, dokładna analiza tego przed czym ono nas chroni, uzasadni stwierdzenie, że brak doświadczenia często kosztuje zdecydowanie więcej.

Artykuł sponsorowany

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ