GAZ-SYSTEM rozpoczyna budowę gazociągu Tworóg – Kędzierzyn-Koźle
11 stycznia 2018 r. w siedzibie Oddziału GAZ-SYSTEM w Świerklanach odbyło się spotkanie przedstawicieli podmiotów biorących udział w inwestycji. Zainaugurowało ono budowę gazociągu Tworóg – Kędzierzyn-Koźle. Spotkanie było następstwem podpisanej 28 grudnia 2017 r. umowy na realizację tej inwestycji pomiędzy GAZ-SYSTEM a IDS-BUD S.A.
Generalnym wykonawcą robót budowalnych będzie IDS-BUD S.A., z kolei nadzór inwestorski pełnić będzie SGS Polska Sp. z o.o. Natomiast wykonawcą dokumentacji projektowej oraz nadzoru autorskiego nad inwestycją jest MGGP S.A.
Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn-Koźle jest jednym z kluczowych projektów w planie rozwoju sieci przesyłowej kraju i jednocześnie wraz z innymi połączonymi gazociągami będzie elementem zachodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Z tego względu oczekujemy od wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces budowy sprawnego i terminowego zakończenia inwestycji – powiedział Piotr Kurzawa, Dyrektor Pionu Inwestycji GAZ-SYSTEM.
Uczestnicy spotkania podkreślili, że mają świadomość strategicznego znaczenia inwestycji i wyrazili chęć wzajemnej współpracy w ramach realizacji zadania.
Gazociąg relacji Tworóg – Kędzierzyn-Koźle o długości 43,4 km i średnicy 1000 mm zostanie wybudowany na terenie województwa śląskiego i opolskiego w gminach: Tworóg, Wielowieś, Toszek, Rudziniec oraz Kędzierzyn-Koźle.
W ramach inwestycji powstanie również węzeł gazowy w Tworogu
Zaprojektowano na nim śluzy nadawcze i odbiorcze tłoka, które umożliwią czyszczenie i konserwację gazociągów. Nowy gazociąg będzie połączony z projektowanymi gazociągami: Tworóg – Tworzeń oraz Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle.
Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn-Koźle stanowi element zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe, który ma w przyszłości połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji.
Projekt został wpisany do katalogu inwestycji towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Natomiast Komisja Europejska nadała tej inwestycji status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI). Inwestycja jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Dzięki realizacji tego projektu nastąpi zwiększenie zdolności przesyłowych oraz uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje w regionie, natomiast w skali kraju efektem realizacji inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski.
Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy.
Zakończenie budowy planowane jest w 2020 r.
Komentarze