Grupa MOL przyczyni się do redukcji 9 tys. ton CO2 rocznie
Grupa MOL ogłosiła 1 marca br. plany budowy elektrowni słonecznych w trzech, należących do firmy lokalizacjach na terenie Węgier. Projekt ten wspiera strategiczny cel Grupy, jakim jest wzmocnienie własnych możliwości przemysłowych w zakresie alternatywnych źródeł energii, pozytywnie przyczyniając się także do celów firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Grupa MOL ma wieloletnie doświadczenia w produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych, jednak zgodnie ze strategią na rok 2030, firma zamierza uruchamiać nowe projekty związanie z alternatywnymi technologiami energetycznymi, w dłuższej perspektywie uniezależniając się od paliw kopalnych. Planowana łączna moc elektrowni fotowoltaicznych wyniesie 18,38 MWp, co jest odpowiednikiem potrzeb energetycznych 9 tys. gospodarstw domowych. Dla Grupy MOL projekt stanowi nie tylko doskonałe źródło energii elektrycznej na własne potrzeby, ale również możliwość zdobycia cennych doświadczeń, które może z powodzeniem wykorzystać w przyszłości na obiecującym rynku energii słonecznej.
Zielona energia wytwarzana w elektrowniach słonecznych ograniczy emisję dwutlenku węgla o 9 tys. ton rocznie, co przyczyni się do wypełniania celów przyjętej w Grupie Strategii Zrównoważonego Rozwoju 2020. Zakłada ona obniżenie bezpośredniej i pośredniej emisji gazów cieplarnianych oraz wzrost przychodów z alternatywnych źródeł energii. Inwestycja przyczyni się również do dalszej poprawy wskaźników zrównoważonego rozwoju Grupy MOL, która już dziś uzyskuje wysokie noty wiodących instytucji, m.in. Dow Jones Sustainability Indices, MSCI, Sustainalytics czy Bloomberg.
Ten projekt stanowi najlepsze odzwierciedlenie naszych ambicji, by stać się liderem innowacji w naszym regionie. W MOL rozumiemy, że energia słoneczna odegra kluczową rolę w przyszłych systemach energetycznych, dlatego rozpoczęliśmy budowę własnych kompetencji w tym zakresie, wchodząc w ten dynamicznie rosnący biznes. Elektrownie słoneczne to dla nas również doskonały sposób na zagospodarowanie nieużywanych obszarów naszych zakładów, przy jednoczesnym wsparciu naszych dążeń do redukcji emisji dwutlenku węgla związanej z naszą działalnością – powiedział Sándor Fasimon, Dyrektor Operacyjny firmy MOL.
Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na końcówkę roku 2018. Nowe elektrownie powstaną na terenie trzech istniejących zakładów Grupy (petrochemii w Tiszaújváros, rafinerii Danube w miejscowości Százhalombatta oraz w zakładzie w Füzesgyarmat) i zostaną podłączone do lokalnych sieci średniego napięcia MOL.
Komentarze