Partner serwisu
11 kwietnia 2018

Od innowacyjności nie ma odwrotu! 4 działania, o których musisz wiedzieć!

Kategoria: Aktualności

2. Korzystniejsze zasady rozliczania nakładów na badania i rozwój

To rozwiązanie działa już od początku 2018 roku. Aktualnie obowiązują korzystniejsze zasady rozliczania nakładów na badania i rozwój. Zarządzając odpowiedni działalnością innowacyjną w swojej firmie można uzyskać znaczące profity. Przy realizacji działań rozwojowych w ramach centrum badawczo-rozwojowego, nakłady na działania proinnowacyjne mogą być zaliczane do kosztów w wymiarze 150% faktycznie poniesionych wydatków!

3.  Stawka CIT na poziomie tylko 4%

Do końca 2018 roku ma zacząć obowiązywać oddzielna stawka CIT na poziomie tylko 4% dla dochodów osiąganych ze sprzedaży produktów i usług innowacyjnych. Rząd zapowiedział zmianę przepisów podatkowych, tak aby prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej samodzielnie, we współpracy z innymi podmiotami czy wręcz poprzez podzlecanie dawało jeszcze większe efekty odważnym przedsiębiorstwom.

4. Zachęty do działań innowacyjnych

Co najmniej do końca 2030 roku najwięcej zachęt dla przedsiębiorstw ze strony administracji będzie koncentrować się wokół innowacyjności. Trend zaczął się w 2010 roku przyjęciem przez Komisję Europejską strategii Europa 2020, którą wdrażają państwa unijne. Polski rząd właśnie przygotowuje dla przedsiębiorstw wdrożenie mechanizmu InnovationBox, znanego w krajach, w których firmy generują ponadprzeciętnie dużo innowacji!

Te wszystkie czynniki zachęcają do podejmowania działań prorozwojowych. Innowacyjne produkty czy usługi to tylko jedna z form nowości. Innowacje procesowe i marketingowe są łatwiejsze do wdrożenia i często wiążą się z mniejszym ryzykiem dla firmy. Rozłożenie ambitnego planu na kilka taktycznych kroków może nie tylko zmniejszyć ryzyko, ale i zaowocować skorzystaniem z intensywniejszego wsparcia zewnętrznego. Przeanalizowanie i właściwe zaklasyfikowanie działań i tak podejmowanych w firmie często sprawia, że kierownictwo łatwiej dostrzeże drzemiący wewnątrz organizacji potencjał do innowacji.

Dyskusja z osobami doświadczonymi w zakresie innowacji, rozumiejącymi czynniki rozwoju biznesu, znającymi sposoby finansowania rozwoju, posiadającymi praktykę wynikającą z licznych projektów może zainspirować do innego spojrzenia na działania, które i tak w firmie są planowane. Taka dyskusja może zaowocować utwierdzeniem się, że podejmowane w firmie decyzje są najlepsze dla aktualnego otoczenia rynkowego. Może jednak też pokazać nowe, niedostrzeżone dotąd ścieżki działania.

Więcej na stronie Instytutu Innowacyjności

źródło: Instytut Innowacyjności
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ