Partner serwisu
16 kwietnia 2018

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w I kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekCHEMIA.pl w I kwartale 2018 roku.

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w I kwartale?

O blisko 3,3 mld m3 rocznie zwiększyły się techniczne możliwości transportu gazu ziemnego do Polski od 2011 r., co stanowi 30% dotychczasowego importu gazu do naszego kraju.

28 lutego miał się zakończyć prawie czteroletni konflikt między ukraińskim Naftogazem a rosyjskim Gazpromem. Od dziesięcioleci skłócone, oskarżające się i ciągające po sądach i arbitrażach… Ich konflikt od lat jest najpoważniejszym problemem gazowym Europy. Przyczynił się także do powstania rurociągu jamalskiego przez Polskę, pierwszej i drugiej odsłony Nord Stream, jak i Turk Streamu - rurociągu do południowej Europy.

Spalanie węgla jest podstawą produkcji energii elektrycznej w Polsce i wielu krajach Europy, i świata. Rosnący nacisk na zwalczanie efektu cieplarnianego, którego głównym źródłem jest spalanie paliw kopalnych, wymusza doskonalenie technologii spalania w kierunku zwiększenia jego sprawności i usuwania szkodliwych dla środowiska gazów spalinowych.

6 osób zginęło w wybuchu, do którego doszło w zakładach chemicznych Unipetrol w Kralupach nad Wełtawą w Czechach. Firma należy do Orlenu. Śledczy przesłuchują świadków.

Karty charakterystyki są obowiązkowym dokumentem służącym do wymiany informacji na temat właściwości, zagrożeń oraz sposobów ich zapobiegania dla chemikaliów. Jest to dokument, który w ostatnim czasie uległ znacznej ewolucji. Jakiej?

Zacznijmy rok od spraw węgla, będzie to bowiem ważny okres dla tego surowca, tak w Polsce, gdzie na żądanie Unii trzeba zamknąć kilka kopalń, ale też w Europie, gdzie węgiel, a za nim i tradycyjna energetyka przeżywa krytyczne momenty.

Przysłuchując się relacjom na temat drugiej fazy wielkiego bałtyckiego rurociągu między Rosją a Niemcami, mam wrażenie jakbym był na meczu piłki nożnej. Ciągłe gwizdy, wyzwiska, obelżywe rymowanki wobec przeciwnika i podniosłe pieśni, skandowania, podkręcanie animuszu własnej drużyny. Na meczu to dobre podejście, w sprawach gospodarki przydałoby się trochę wyciszenia emocji, rozwagi kalkulacji. Spróbujmy więc na gorący temat, jakim jest budowa Nord Stream 2 spojrzeć chłodnym biznesowym okiem.

Nadmierne poziomy drgań oraz hałasu maszyn powodują szybsze ich zużycie. To z kolei skutkuje awariami i zakłóceniami w procesie produkcyjnym. Może też być przyczyną wielu chorób zawodowych pracowników obsługujących instalacje, a w skrajnym przypadku źródłem śmiertelnych wypadków. Jak im zapobiegać?

Przedstaw pomysł, zainteresuj potencjalnych partnerów polskiego przemysłu chemicznego innowacyjnym rozwiązaniem. Może to właśnie Twojego nowatorskiego rozwiązania szukają zakłady chemiczne i rafinerie w Polsce? Zgłoś się już dziś do konkursu „Start-upy dla utrzymania ruchu i remontów” organizowanego przez BMP, wydawcę magazynu branżowego Chemia Przemysłowa i portalu kierunekCHEMIA.pl.

Pracownicy Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej uzyskali patent europejski dotyczący otrzymywania węgla aktywnego z huby.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ