Partner serwisu
20 kwietnia 2018

Co warto wiedzieć o LDAR?

Kategoria: Aktualności

Problem nieszczelności instalacji przemysłowych wymaga od firm stałej obserwacji i błyskawicznej reakcji. Emisja substancji o charakterze toksycznym, palnym czy wybuchowym, to ogromne zagrożenie dla zakładu produkcyjnego, środowiska, a przede wszystkim ludzi. W odpowiedzi na specyfikę problemu powstał LDAR.

Co warto wiedzieć o LDAR?

Czym jest LDAR?
To nowoczesny program, opracowany przez Agencję Ochrony Środowiska USA (EPA), którego pełną nazwę: Leak Detection And Repair, tłumaczy się jako: wykryj nieszczelność i napraw.

A jak działa LDAR?
Program umożliwia detekcję potencjalnych uszkodzeń i nieszczelności instalacji przeznaczonych do transportu, magazynowania oraz przesyłania substancji organicznych. System LDAR-u nazywany Optical Gas Imagin, pozwala na optyczne zobrazowanie ulatniających się gazów. Kamera termowizyjna stwarza możliwość wykrycia gazów organicznych na odległość. Dzięki temu przy bardzo krótkim czasie wykonywania pojedynczego pomiaru możliwe jest przyspieszenie przebiegu kontroli szczelności instalacji lub rurociągu i objęcie nią znacznie większego obszaru – także w rejonach niedostępnych lub trudno dostępnych dla operatorów pieszych, używających konwencjonalnych detektorów. Miejsce w którym stwierdzona zostanie nieszczelność poddawane jest następnie tradycyjnemu badaniu z wykorzystaniem detektora gazów, który ma za zadanie potwierdzić, że obserwowany w kamerze wyciek gazu jest zanieczyszczeniem, oraz umożliwia pomiar jego stężenia. Wyniki pomiarów i obserwacji, w tym zdjęcia i filmy dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu mogą być wykorzystane do tworzenia przejrzystych i kompleksowych raportów z badań.

W odpowiedzi na potrzeby użytkowników LDAR, Partex przygotował tabliczki znamionowe dedykowane instalacjom przemysłowym, które w połączeniu z innowacyjnym systemem ułatwiają szybką reakcję w przypadku potencjalnych zagrożeń dla ich właściwego funkcjonowania.

Co wyróżnia ten model oznaczników?
Przede wszystkim dopasowanie specyfiki tabliczek do warunków ich stosowania – warunków o zdecydowanie zaostrzonych wymaganiach. Wykonane z blachy aluminiowej typu EN-AW 5754 o grubości zaledwie 1 mm, pokryte są powłoką lakierniczą odporną na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz wysoki zakres temperatur: od -30°C do +70°C, w który często towarzyszy przebiegowi prac produkcyjnych.

Tabliczki znamionowe, jako oznaczniki dedykowane instalacjom w zakładach przemysłowych, wielokrotnie narażone są na oddziaływanie substancji o charakterze łatwopalnym oraz toksycznym, stąd ochronna warstwa chromu po obu ich stronach, która skutecznie zabezpiecza przeciwko zagrażającej im korozji.

Na specjalną uwagę zasługuje także wysoka jakość nadruku wykonanego laserowo, który, w połączeniu z czarno-srebrną kolorystyką, gwarantuje zachowanie pełnej czytelności oznacznika przez długi czas, pomimo oddziaływania czynników dla niej szkodliwych.

A jak wyglądają możliwości wykonania oznaczenia na produkcie?
Tabliczka znamionowa umożliwia stworzenie dowolnej treści opisu w określonych przez producenta parametrach, przy swoich standardowych wymiarach – 100 x 45 mm, użytkownik może wypełnić pole tekstowe znakami o wielkości 3,2 mm czcionką Calibri, można także umieścić na niej kod QR o wielkości 40 x 40 mm.

LDAR to niewątpliwie innowacyjne rozwiązanie. Skuteczny i precyzyjny, z ogromną skutecznością pozwala na zabezpieczenie pracy instalacji przemysłowych oraz wykonanych prac remontowych i modernizacyjnych w zakresie ich szczelności. Korzystając z systemu warto pomyśleć o odpowiednim znakowaniu, dopasowanym do warunków, w których funkcjonuje instalacja. Wykonane z trwałych, wysokiej jakości materiałów tabliczki znamionowe, są doskonałym uzupełnieniem dla technologii LDAR, dzięki której użytkownik ma możliwość szybkiego odnalezienia źródła problemu instalacji i szybkiej reakcji.

Artykuł sponsorowany

źródło: PARTEX MARKING SYSTEMS SP. Z O.O.
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ