Partner serwisu
21 maja 2018

LANXESS: rozwiązania dla przemysłu przetwórstwa poliuretanów

Kategoria: Chemia

Na wystawie UTECH Europe 2018, która odbędzie się w dniach 29–31 maja, koncern LANXESS, producent specjalistycznych środków chemicznych, zaprezentuje swoje portfolio produktów premium dla przemysłu przetwórstwa poliuretanów. Na konferencji po raz pierwszy będzie reprezentowana jednostka Urethane Systems, która jest nową jednostką biznesową koncernu.

LANXESS: rozwiązania dla przemysłu przetwórstwa poliuretanów

– Chcemy wykorzystać tę ważną dla przemysłu przetwórstwa poliuretanów wystawę do wzmocnienia naszej pozycji jako dostawcy systemów uretanowych dostosowanych do potrzeb klientów. Będziemy koncentrować się na naszej szerokiej ofercie polimerów o bardzo niskiej zawartości wolnych grup izocyjanianowych. Ta technologia otwiera nowe możliwości przed naszymi klientami, zwłaszcza jeżeli chodzi o wydajność i bezpieczeństwo – wyjaśnia dr Markus Eckert, kierujący jednostką Urethane Systems. Inne ważne tematy obejmują materiały alternatywne względem systemów elastomerów lanych i blokowych utwardzanych MbOCA do zastosowań takich jak odlewanie i powlekanie.

Jako jeden z najważniejszych producentów środków opóźniających zapalenie zawierających brom i fosfor jednostka Additives koncernu LANXESS oferuje rozwiązania dopasowane do wszystkich rodzajów poliuretanów. Innowacje produktowe przedstawione na wystawie UTECH Europe obejmą środki opóźniające zapalenie, plastyfikatory, środki sieciujące, katalizatory i stabilizatory hydrolizy. Jednostka skupia się na środkach opóźniających zapalenie z serii Levagard, Disflamoll i Reofos, które sprawdziły się jako składniki sztywnych i elastycznych pianek na bazie poliuretanów. Jednostka Additives przedstawi również Stabaxol L – pierwszy produkt z nowej serii niskoemisyjnych stabilizatorów hydrolizy.

– Nasze nowe rozwiązania z zakresu oligomerycznych środków opóźniających zapalenie mogą pomóc elastycznym piankom spełnić bardziej rygorystyczne wymagania i potrzeby klientów dotyczące niskich poziomów emisji substancji kondensujących i innych – podkreśla dr Heiko Tebbe, Kierownik ds. Technologii Zastosowań Dodatków Polimerowych w jednostce Additives koncernu LANXESS.

Urethane Systems: Szerokie portfolio prepolimerów o niskiej zawartości wolnych grup izocyjanianowych

W porównaniu z innymi producentami jednostka Urethane Systems koncernu LANXESS oferuje jedno z najszerszych portfolio prepolimerów o niskiej zawartości wolnych grup izocyjanianowych (ang. Low-Free, LF) przeznaczonych do elastomerów odlewanych. Prepolimery Adiprene LF na bazie diizocyjanianu toluenu (TDI), diizocyjanianu difenylometanu (MDI), diizocyjanianu heksametylenu (HDI), diizocyjanianu izoforonu (IPDI) i diizocyjanianu para-fenylenu (pPDI) o niskiej zawartości wolnych grup izocyjanianowych (poniżej 0,1%).

– Nasze prepolimery LF spełniają najnowsze wymogi regulacyjne z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska, co pozwala przetwórcom ograniczyć do minimum środki ochronne. Jednocześnie pomaga to naszym klientom poprawić mechaniczne właściwości części z elastomerów i produkować je w sposób bardziej oszczędny – mówi dr Markus Eckert.

Lepsze właściwości niż u elastomerów utwardzanych MbOCA

Prepolimery Adiprene LF MDI utwardzane aromatycznym diolowym środkiem utwardzającym Vibracure 2101 szczególnie nadają się jako alternatywa dla prepolimerów TDI i LF TDI utwardzanych MbOCA (4,4'‑metylenobis(2-chloroanilina)). Stosowanie MbOCA w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) zostało bardzo ograniczone i objęte kontrolą na mocy europejskiego rozporządzenia REACH w sprawie środków chemicznych.

– Nasze systemy uretanowe spełniają wszystkie wymogi rozporządzenia REACH i pozwalają na produkcję elastomerów o wysokiej elastyczności oraz lepszej odporności na ścieranie, uderzenia i hydrolizę mimo korzystania z tych samym urządzeń przetwórczych. Ponadto są łatwiejsze w przetwarzaniu ze względu na ich niską lepkość – podkreśla dr Markus Eckert. Czas pracy mieszanki (ang. pot life) może być dłuższy, co pomaga w formowaniu dużych elementów. Można go dodatkowo przedłużyć dzięki katalizatorom w celu uzyskania wyższej wydajności.

Kontrolowane utwardzanie przy prepolimerach blokowych

Nowe prepolimery blokowe Adiprene K są dostępne wraz ze środkami utwardzającymi, z którymi tworzą dostosowane do potrzeb klientów i kompletne mieszanki. Utwardzanie tych prepolimerów następuje w ściśle określonej temperaturze, co oznacza wyższy poziom kontroli tego procesu.

– Systemy te są przeznaczone do produkcji dużych i złożonych części oraz obróbki ręcznej, która jest wykorzystywana do produkcji o bardzo niskim wolumenie – powiedział dr Markus Eckert.

Te prepolimery charakteryzują się z natury wysokim poziomem higieny w zastosowaniach przemysłowych, ponieważ dzięki strukturze blokowej nie zawierają wolnych grup izocyjanianowych. Ewentualne zastosowania obejmują impregnowanie taśm materiałowych, spoiw do materiałów ściernych lub powłok wałów przemysłowych. Te systemy nadają się również do formowania rotacyjnego i formowania wtryskowego cieczy.

Globalny dostawca systemów uretanowych

Jednostka Urethane Systems została utworzona po przejęciu firmy Chemtura przez koncern LANXESS.

– Chcemy zajmować pozycję lidera, jeżeli chodzi o dostawy systemów uretanowych dla światowego przemysłu przetwórstwa poliuretanów. Nasza oferta obejmuje kompleksowe systemy do lanych elastomerów, powłok, spoiw i środków uszczelniających – mówi dr Markus Exkhert.

Urethane Systems jest jednym z największych na świecie dostawców polimerów konwencjonalnych i o niskiej zawartości wolnych grup izocyjanianowych, a także specjalistycznych wodnych roztworów poliuretanów (PUD).

– Szczególny nacisk kładziemy na systemy niezawierające rozpuszczalników i monomerów. Opracowaliśmy na przykład nowy prepolimer MDI LF przeznaczony specjalnie do spoiw i środków uszczelniających, który zawiera mniej niż 0,1% wolnych grup izocyjanianowych – wyjaśnia dr Eckert.

Additives: Nowe środki opóźniające zapalenie i stabilizatory hydrolizy

Jednostka Urethane Systems współdzieli stoisko koncernu LANXESS na wystawie UTECH Europe z jednostką biznesową Additives. Innowacyjne bezhalogenowe środki opóźniające zapalenie opierają się między innymi na nowo opracowanych technologiach fosforowych. Jednym z takich produktów są estry fosforanowe z serii Disflamoll i Reofos, które sprawdziły się między innymi jako składnik sztywnych i elastycznych pianek na bazie poliuretanów, ale także powłok, spoiw i środków uszczelniających. Związki te łączą w sobie właściwości środków opóźniających zapalenie z właściwościami plastyfikatorów.

Jednostka Additives wprowadza również Stabaxol L – pierwszy produkt z nowej serii niskoemisyjnych stabilizatorów hydrolizy. Doskonale nadaje się on do polioli poliestrowych/polilaktonowych, poliuretanów termoplastycznych (TPU) i innych elastomerów poliuretanowych. Produkt jest płynny i charakteryzuje się niską lepkością w temperaturze pokojowej. Z tego względu jest łatwy do dozowania i przetwarzania bez uprzedniego podgrzania.


 

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ