Partner serwisu
Tylko u nas
27 czerwca 2018

Warsztaty na terenie kędzierzyńskich zakładów azotowych

Kategoria: Aktualności

W Kędzierzynie-Koźlu odbyło się podsumowanie warsztatów prowadzonych przez Politechnikę Łódzką w ramach kolejnej edycji studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych”.

Warsztaty na terenie kędzierzyńskich zakładów azotowych

– W praktyce naszych przedsiębiorstw czasami przymykamy oko na pewne drobiazgi, jednak na instalacjach chemicznych jest to niedopuszczalne, czego dowodzą kędzierzyńskie zakłady azotowe, w których statystyka awarii wypadków jest dobra, co nie znaczy, że nie może być jeszcze lepsza – tak prof. Adam Markowski rozpoczął podsumowanie warsztatów, które w ramach XIX edycji studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych” odbyły się pod koniec czerwca na terenie Grupy Azoty ZAK S.A.

Przykładem, jak błędy mogą doprowadzić do tragedii, była katastrofa w indyjskim Bhopalu z 1984 r., w której zginęło – wg. różnych szacunków – nawet 20 tys. ludzi: – Film z tego wydarzenia demonstruje, jak drobne niedopatrzenie, przeoczenie może prowadzić do wielkiej katastrofy – zaznaczył Adam Markowski. – Mówimy o zdarzeniach, których prawdopodobieństwo jest małe, prawie że niemożliwe, ale skutki za to są ogromne. Dlatego nasze bezpieczeństwo musi być w centrum uwagi, każdego z nas, a nie tylko dyrektora departamentu czy zarządu spółki, bo jeśli chcemy być w biznesie, musimy mieć bezpieczną produkcję, bezpieczny proces i bezpiecznych ludzi na instalacji – dodał profesor.

Tegoroczne warsztaty, które tradycyjnie organizowane są pod koniec kolejnych edycji studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych”, koncentrowały się na analizie i ocenie ryzyka. – To na ich podstawie stwierdzamy adekwatność lub brak odpowiednich systemów bezpieczeństwa na terenie przedsiębiorstwa – zaznaczył prof. Markowski.

W trakcie warsztatów studenci mogli skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z praktyką i zmierzyć się z prawdziwą instalacją: – Wprawdzie mieliśmy istotne wsparcie ze strony zakładu, niemniej jednak tego rodzaju analizy wymagają znacznie dłuższego czasu. Wydaje mi się jednak, że cele, które sobie postawiliśmy, zostały osiągnięte – podsumował prof. Markowski.

– Jestem bardzo wdzięczny zakładom w Kędzierzynie, że wyraziły zgodę, aby nasi studenci mogli uczestniczyć w warsztatach. Bardzo często nie ma sposobności, by zmierzyć się z realną instalacją przemysłową, a możliwość pracy z osobami z produkcji jest niesłychanie dla nas ważna – powiedział prof. Marek Stelmachowski z Politechniki Łódzkiej, który dodał, że ma nadzieję na kontynuację tego przedsięwzięcia w przyszłości.

Obecnie Politechnika Łódzka prowadzi XX edycję Studiów Podyplomowych „Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych”. W sumie, na przestrzeni lat, uczelnia przeszkoliła w tym zakresie ponad 700 inżynierów, którzy na co dzień pracują w polskim przemyśle chemicznym i Państwowej Straży Pożarnej.

fot. BMP
acidum
2018-06-27
"w tym zakresie ponad 7000 inżynierów", o jedno "0" za dużo.
kierunekCHEMIA.pl
2018-06-27
Dziękujemy za czujność. I oczywiście życzymy prof. Adamowi Markowskiemu, aby było ich ponad 7000:)
Ekoz
2018-06-27
Podstawą funkcjonowania instalacji w zakładach przemysłu chemicznego jest bezpieczeństwo w tym rozsądna prewencja w zakresie poważnych awarii przemysłowych. Dlatego bardzo ważną sprawą jest rozsądek i posiadanie wykwalifikowanej w tym zakresie kadry nadzorującej/kierowniczej. Bardzo ważna jest świadomość występujących ryzyk na każdym poziomie zarządzania i prowadzenia instalacji. Sama wymagana przez przepisy dokumentacja i to wykonana przez obcą firmę nie wystarczy. Dlatego właściwym i b. ważnym jest szkolenie kadry z uzupełnianiem wiedzy i kwalifikacji w firmach.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ