Zarządzanie ruchem fabryki? Przewidywanie, prognozowanie, zapobieganie
– W nowoczesnym przedsiębiorstwie, niezależnie od wieku aparatury, praca polega na przewidywaniu i zapobieganiu awariom. To są prawidłowe elementy zarządzania ruchem fabryki – mówi Ireneusz Marciniak, członek zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., którego zapytaliśmy też m.in. o zmiany w podejściu do UR w chemii w ostatnich latach.
W programie organizowanej przez BMP czerwcowej konferencji jest debata: „Utrzymanie ruchu w nowoczesnym przedsiębiorstwie”. Z czym kojarzy się panu UR właśnie w innowacyjnej firmie?
Na początku zdefiniujmy: co to jest nowoczesne przedsiębiorstwo. Bo czy aparatura, która stoi w firmie od 40 lat, daje spółce szansę na nowoczesność? W nowoczesnym przedsiębiorstwie, niezależnie od wieku aparatury, praca polega właśnie na przewidywaniu, na prognozowaniu i zapobieganiu. To są prawidłowe elementy zarządzania ruchem fabryki. Aby osiągnąć wysoki stopień dostępności instalacji, często powyżej 95%, trzeba wyprzedzać to, co może stać się w przyszłości. Czyli, w praktycznym podejściu wcześniej należałoby objąć dane urządzenia specjalnym programem dozoru – profilaktyką. Wtedy, w większości przypadków wymiana elementów maszyn czy urządzeń będzie kosztem 100 jednostek, a nie 10krotnie wyższym kosztem naprawy uszkodzonego elementu.
W jaki sposób to robić?
Oczywiście poprzez prowadzenie okresowych przeglądów i kontroli oraz wyznaczenie terminów wymiany elementów aparatury, które określamy na podstawie doświadczenia i historii pracy aparatów czy urządzeń.
Rozmawiały: Aleksandra Grądzka i Beata Fas
Fot: BMP'
Czytaj więcej w magazynie "Chemia Przemysłowa" nr 2/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |