Najchętniej czytane felietony Szczęśniaka w III kwartale, to....
Co tydzień publikujemy na naszym portalu kierunekchemia.pl felietony Andrzeja Szczęśniaka. Ekspert komentuje w nich bieżące wydarzenia dotyczące rynku ropy naftowej i paliw, gazu ziemnego i energii oraz bezpieczeństwa energetycznego. Które artykuły Szczęśniaka były najchętniej czytane w III kwartale 2018 roku?

Najpopularniejsze felietony w III kwartale 2018 roku.
W branży gazowej czekają nas dwa kluczowe wydarzenia: w 2019 r. wygasa kontrakt tranzytowy z Gazpromem, według którego pracuje pełną parą rurociąg Jamalski. Nie wiadomo więc, jak będzie wyglądał przesył rosyjskiego gazu przez Polskę już za półtora roku, a wtedy ma być już gotowy Nord Stream 2.
4 września 2018 r. na fińskich wodach terytorialnych do pracy ruszył statek-platforma "Solitaire", rozpoczynając układanie rurociągu Nord Stream 2 na dnie Morza Bałtyckiego. Ma on połączyć rurociągiem stację pomp "Słowianskaja" z Greifswaldem w Niemczech.
Ostatnio przetoczyła się przez wszystkie media kolejna „afera” - sprawa negocjacji gazowych z Rosją w latach 2009 – 2010. W telewizjach błysnęli eksperci, wypowiedzieli politycy, zobaczyliśmy trochę zdjęć z tamtych lat. Niestety, materiał wyjściowy – kilkustronicowa publikacja w jednym z tygodników - był na dramatycznie niskim poziomie. Szkoda go tutaj omawiać, bo i tak Czytelnicy moich publikacji doskonale wiedzą, jak wygląda nierzetelność dzisiejszych przekazów w tych sprawach. Wystarczy.
PGNiG podpisało porozumienia na długoterminowe (20-letnie) dostawy blisko 5,5 mld m3/rok skroplonego gazu ziemnego z USA. O szansach na realizację pisałem już wcześniej, wydaje się że na razie ten gaz jest jeszcze w głębokim lesie.
W pierwszej części inżynierskiego patrzenia na budowę rurociąg morskiego poznaliśmy wyzwania, z którym trzeba sobie poradzić przed położeniem rur. A jak wygląda sam proces układania rurociągu?
***
Co tydzień na naszym portalu nowy felieton Andrzeja Szczęśniaka.
Wszystkie teksty eksperta dostępne TUTAJ.
Nie chcesz przegapić kolejnego felietonu? Zapisz się na naszego newslettera.
Komentarze