Nowa Platforma informatyczna GAZ-SYSTEM do zakupu przepustowości gazu
W ramach przeprowadzonego postępowania, spośród trzech dostępnych na rynku platform do rezerwacji przepustowości, europejska Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) wybrała Platformę GSA, powstałą z inicjatywy i stosowaną przez GAZ-SYSTEM. Dzięki temu to narzędzie informatyczne będzie wykorzystywane przez operatorów systemów przesyłowych gazu na granicy polsko-niemieckiej.
Wydana 16 października 2018 r. decyzja oznacza, że operatorzy systemów przesyłowych będą oferować przepustowości poprzez tę platformę w dwóch punktach, na połączeniach międzysystemowych na granicy polsko-niemieckiej tj. „Mallnow” i „GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS”. Pierwszy z nich znajduje się na gazociągu tranzytowym Jamał – Europa, na którym operatorem jest GAZ-SYSTEM. Łączy się z systemem przesyłowym obsługiwanym przez GASCADE. Kolejny to punkt wirtualny GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS obejmujący fizyczne punkty: Gubin, Kamminke i Lasów, znajdujące się na połączeniu z siecią ONTRAS, wzdłuż zachodniej granicy województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego i Dolnego Śląska. Dotychczas rezerwacja przepustowości odbywała się poprzez dwie odrębne platformy.
Platforma GSA, powstała z inicjatywy GAZ-SYSTEM, jest niezależnym, autorskim narzędziem informatycznym służącym do oferowania przepustowości w systemach przesyłowych gazu ziemnego.
Agencja poddała ocenie: zgodność z unijnymi i krajowymi wymaganiami regulacyjnymi, bezpieczeństwo infrastruktury IT, ład organizacyjny, funkcjonalność oraz kwestie kosztów użytkowania.
W toku postępowania najwyższą liczbę punktów uzyskała polska platforma GSA. W wyniku tej decyzji przepustowość dla punktów na granicy polsko-niemieckiej będzie oferowana na jednej platformie, co umożliwi oferowanie przepustowości na zasadach powiązanych. Decyzja ACER będzie obowiązywała 3 lata.
- Z uznaniem przyjmujemy, że dotychczas stosowane przez nas narzędzie zostało ocenione jako najbardziej konkurencyjne na europejskim rynku. Cieszymy się, że będą z niego korzystali również inni uczestnicy. Liczymy, że ta decyzja będzie wspierać dalszą integrację rynku gazu prowadzoną przez GAZ-SYSTEM – powiedział Tomasz Stępień, prezes zarządu GAZ-SYSTEM.
Polska polityka dywersyfikacji otwiera możliwości stworzenia w Polsce hubu gazowego poprzez zagwarantowanie zróżnicowanych źródeł i kierunków dostaw. To - w połączeniu z budową interkonektorów i upowszechnianiem narzędzi informatycznych - takich jak platforma GSA, wspiera perspektywy rozwoju zintegrowanego rynku gazu w Europie.
Czym jest Platforma GSA?
Platforma GSA powstała w lipcu 2014 r. jako odpowiedź na wymogi europejskiego kodeksu sieci, określającego mechanizmy alokacji przepustowości w systemach przesyłowych gazu. Poprzez udział w aukcjach, uczestnicy rynku mogą rezerwować na Platformie GSA przepustowość w punktach połączeń międzysystemowych.
Komentarze