Partner serwisu
16 listopada 2018

Badania metodą emisji akustycznej w ofercie UDT

Kategoria: Aktualności

Badania metodą emisji akustycznej prowadzone są w celu wykrycia i lokalizacji oraz klasyfikacji źródeł sygnałów emisji akustycznej generowanych przez powierzchniowe i wewnętrzne wady w konstrukcji urządzeń technicznych. Możliwość wykonywania badań w trakcie eksploatacji urządzeń sprawia, że obecnie metoda ta jest uznawana za odpowiednią do badań okresowych dużych urządzeń technicznych. Emisja akustyczna bardzo dobrze uzupełnia się z innymi metodami badań nieniszczących, co pozwala na weryfikację i dokładniejszą ocenę wykrywanych uszkodzeń.

Badania metodą emisji akustycznej w ofercie UDT

Główne zalety tej metody badawczej to możliwość:

  • kompleksowej (globalnej) inspekcji dużych elementów i konstrukcji – możliwość badania i monitorowania całego obiektu,
  • lokalizacji źródła sygnałów AE generowanych przez wady/uszkodzenia,
  • prowadzenia badań ciągłych,
  • monitorowania procesów w czasie i miejscu ich występowania.

Emisja akustyczna jest jedną z metod badań nieniszczących (NDT), w której personel podlega certyfikacji zgodnie z normą PN-EN ISO 9712:2012 „Badania nieniszczące. Kwalifikacja i certyfikacja personelu NDT”, a podstawy metody opisano i zdefiniowano w PN-EN 1330-9:2017 - 9 „Badania nieniszczące. Terminologia. Część 9: Terminy stosowane w badaniach emisją akustyczną” oraz PN-EN 13554:2011 „Badania nieniszczące. Emisja akustyczna. Zasady ogólne”.

Od wielu lat pracownicy UDT uczestniczą w działaniach związanych z badaniami AE m. in. w tematycznych konferencjach międzynarodowych czy jako członkowie European Working Group on Acoustic Emission (EWGAE). UDT - CLDT posiada w swoim składzie zespół z bardzo dużym doświadczeniem, wiedzą i kwalifikacjami (AT2 i AT3), który wykonuje badania urządzeń technicznych metodą AE.

Posiadana aparatura z Mobilnymi Laboratoriami umożliwia badanie w warunkach przemysłowych, zarówno małych jak i dużych urządzeń takich jak:

  • zbiorniki magazynowe o osi pionowej (dna i płaszcze zbiorników),
  • urządzenia ciśnieniowe (zbiorniki, reaktory, kolumny, rurociągi technologiczne itp.),
  • inne konstrukcje np. mosty stalowe, suwnice, zasuwy i zawory.

Więcej informacji na stronie UDT.

źródło: udt.gov.pl
Andrzej Kaźmierczak
2018-11-19
Według dostępnych m.in na stronie UDT informacji CLDT UDT rozpoczęło wdrażanie stosowania metody emisji akustycznej (AE) od 2015 roku.Rozpoczął tę działalność w CLDT UDT zespół Prof.dr hab. inż. Franciszka Witosa a dopiero od lipca 2016 sprawą zajął się badaniami AE w CLDT UDT Pan dr inż. Ireneusz Baran. Prawdą jest ,że UDT od tego momentu mocno inwestuje w zakupy aparatury do stosowania w badaniach metodą AE- chodzi o sprzęt firmy Vallen (Niemcy),którą przez lata na rynku polskim reprezentował i promował właśnie pan dr inż. Ireneusz Baran. Bardzo dobrze ,że tak się dzieje ,ale zastanawiają dwa stwierdzenia, jeżeli działalność ta w programie działania CLDT UDT funkcjonuje zaledwie 2 lata ,to skąd biorą się sformułowania ,że pracownicy UDT od wielu już lat zajmują się tymi właśnie badaniami AT i monitoringiem? Domyślam się ,że chodzi o obecnych pracowników UDT, którzy w innych firmach lub uczelniach zajmowali się badaniami AE- ale nie UDT !!!.na rynku polskim istnieje kilka innych laboratorium stosujących w praktyce badania metodą AE- i mających uznanie UDT, zgodnie z normami wskazanymi w reklamie UDT- czyli 9712, 17025, itd. A drugie zastrzeżenie czy pytanie dotyczy kwestii uznania czy akredytacji tego laboratorium CLDT UDT, które oferuje usługi AE/AT. Na stronie UDT istnieje do dzisiaj t.19.11.2018 roku zapis ,że Laboratorium CLDT UDT nie posiada akredytacji na badania metodą emisji akustycznej. Jak zatem można oferować wykonywanie usług diagnostycznych bez stosownych uznań- posiadanie kwalifikacji indywidualnych nie stanowi wystarczającej przesłanki do wykonywania tych badań. Nie wystarczy również przekonywanie Klientów ,że UDT nie musi posiadać takich uprawnień, że ustawa o dozorze technicznym daje CLDT UDT absolutną wyłączność na prowadzenie takich badań na rynku polskim a także opowiadanie, że CLDT przejęło uprawnienia Laboratorium Politechniki Krakowskiej w której pracował wcześniej Pan dr inż.Ireneusz Baran oraz umowy na wykonywanie takich badań w miejsce Politechniki Krakowskiej. Warto poinformować czytelników portalu, że badania metodą emisji akustycznej prowadzą inne uznane laboratoria w Polsce i to nie od kilku a kilkunastu już lat .m.in. AED Polska Sp.z o.o.- www.aed-polska.pl
Andrzej Kaźmierczak
Prezes Zarządu
AED Polska
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ