Partner serwisu

Maszyny wirujące Programu 10+

Kategoria: Remonty, UR

mgr inż. Jan Urbański, szef Biura Techniczno-Handlowego ANGA, Gdańsk
dr inż. Tomasz Wójcik, zastępca kierownika Działu Planowania i Nadzoru Remontów Mechanicznych, Grupa LOTOS S.A.

Problemy eksploatacyjne maszyn w pierwszym okresie pracy instalacji mogą stanowić poważne zagrożenia dla stabilności procesu produkcyjnego. Wiele maszyn wirowych posiadających wbudowane w dławicach uszczelnienia czołowe znalazło zastosowanie w nowych instalacjach technologicznych programu inwestycyjnego 10+ gdańskiej rafinerii LOTOS S.A.

Maszyny wirujące Programu 10+

Rafineria w Gdańsku, o początkowej, całkowitej mocy przerobowej 3 mln ton rocznie, rozpoczęła pracę w 1975 roku. Do roku 2005 przeprowadzono szereg inwestycji, których rezultatem było zwiększenie przerobu ropy naftowej do 6,5 mln ton rocznie. W latach 2006-2011 Grupa LOTOS S.A. zrealizowała olbrzymią inwestycję nazwaną Programem 10+, dzięki której obecnie w Gdańsku przerabia się do 10,5 mln ton ropy naftowej rocznie. Niniejszy referat został opracowany w oparciu o wyselekcjonowane doświadczenia pracowników Grupy LOTOS S.A. zdobyte podczas realizacji Programu 10+ odnoszące się do kwestii współpracy pomiędzy producentem urządzenia, poddostawcą – producentem uszczelnień czołowych i nabywcą, czyli finalnym użytkownikiem danego urządzenia.

Klasyfikacja urządzeń w Grupie LOTOS S.A.
Aktualna ilość maszyn wirujących w Rafinerii w Gdańsku wynosi 1566, w tej grupie znajduje się 1000 pomp odśrodkowych, 560 pomp wyporowych oraz 6 sprężarek promieniowych odśrodkowych. W ramach Programu 10+ zainstalowano 542 pompy, z których 310 to pompy odśrodkowe, 230 to pompy wyporowe, a 2 to sprężarki promieniowe odśrodkowe. Ok. 80% tych urządzeń posiada zabudowane w dławnicach uszczelnienia czołowe, stykowe i bezstykowe.

 

Autorzy: mgr inż. Jan Urbański, szef Biura Techniczno-Handlowego ANGA, Gdańsk
dr inż. Tomasz Wójcik, zastępca kierownika Działu Planowania i Nadzoru Remontów Mechanicznych, Grupa LOTOS S.A.



 

Fot.: Grupa LOTOS

 

Cały materiał został opublikowany w magazynie "Chemia Przemysłowa" nr 3/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ