Partner serwisu
04 lutego 2019

Baltic Pipe to szansa na bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowo-Wschodniej

Kategoria: Aktualności

– W kontekście międzynarodowym strategia rozwoju naszej firmy opiera się na dwóch fundamentach – zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski oraz rozwoju konkurencyjnego rynku gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień 1 lutego 2019 r. podczas odbywającej się w Oslo konferencji „Energy security in Europe: How can Norway and Poland contribute?”.

Baltic Pipe to szansa na bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowo-Wschodniej

W trakcie debaty zorganizowanej przez Norweski Instytut Spraw Międzynarodowych (NUPI) przedstawiciele czołowych firm sektora gazowego z Polski, Danii i Norwegii a także administracji rządowej tych krajów dyskutowali o roli projektu Baltic Pipe w rozwoju sektora energetycznego w Europie.

Prezes Tomasz Stępień zaznaczył, że Baltic Pipe stanowi kluczowy element strategii inwestycyjnej GAZ-SYSTEM, która zakłada, że projekt ten w połączeniu z realizowanymi przez spółkę interkonektorami łączącymi Polskę m.in. z Litwą, Ukrainą czy Słowacją – przyczyni się do uniezależnienia regionu Europy Środkowo-Wschodniej od dominującego dziś kierunku dostaw surowca ze wschodu. Przypomniał także, że w listopadzie 2018 r. GAZ-SYSTEM oraz Energinet podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne dla projektu Batlic Pipe i zaznaczył, że gazociąg jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Znaczenie projektu, który poprzez terytorium Danii i Morza Bałtyckiego połączy złoża gazu znajdujące się na norweskim szelfie kontynentalnym z systemem przesyłowym gazu w Polsce podkreślił również obecny w Oslo Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski. Zauważył, że inwestycja ta przyczyni się do zmiany struktury dostaw gazu do Europy i będzie miała znaczący wpływ na wzrost konkurencyjności europejskiego rynku gazu.

– Projekt BalticPipe to „game-changer” dla dostawców i odbiorców gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział. – Realizacja tej inwestycji to również ważny krok w kierunku zacieśnienia współpracy energetycznej i gospodarczej pomiędzy Polską a krajami skandynawskimi. Dostrzegamy duży potencjał w tych relacjach – dodał Piotr Naimski.

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski zwrócił z kolei uwagę na znaczenie Baltic Pipe dla modernizacji polskiego sektora energii.

– Nowe źródło gazu, jakim jest norweski szelf kontynentalny oraz rynkowe warunki jego pozyskania, pozwolą na bezpieczne wykorzystanie tego paliwa w krajowej gospodarce, przyczyniając się także do redukcji emisji sektora energetycznego – podkreślił Tomasz Dąbrowski.

W trakcie konferencji odbył się również panel dyskusyjny z udziałem prezesów GAZ-SYSTEM, ENERGINET, GASSCO oraz przedstawiciela PGNiG. Tomasz Stępień, Torben Brabo, Frode Leversund oraz Marek Woszczyk debatowali o tym w jaki sposób powstanie Baltic Pipe wpłynie na rozwój rynków gazu w poszczególnych krajach zaangażowanych w projekt.

źródło: GAZ SYSTEM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ