Partner serwisu
03 marca 2014

Globalne cele BASF dla środowiska

Kategoria: Z życia branży

BASF na dobrej drodze do realizacji globalnych celów w zakresie ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa.

Globalne cele BASF dla środowiska

Na rok 2020 firma BASF wyznaczyła sobie długoterminowe globalne cele w zakresie ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa. Liczba wypadków przy pracy ma spaść o 80% w porównaniu z rokiem 2002. W 2013 roku osiągnięto spadek na poziomie 58%.

To wspaniały rezultat, niemniej jednak w dalszym ciągu musimy realizować naszą politykę – nigdy nie lekceważymy kwestii związanych z bezpieczeństwem. W ten sposób możemy osiągnąć nasz cel i ponownie zredukować liczbę wypadków o połowę – powiedział dr Ulrich von Deessen, prezes Centrum Kompetencji w zakresie Ochrony Środowiska,  Zdrowia i Bezpieczeństwa firmy BASF.

W związku z tym firma stara się promować kolejne programy szkoleń dla pracowników. Już po raz drugi, w marcu 2014 roku, odbędą się międzynarodowe dni bezpieczeństwa, w ramach których odbędzie się ponad 500 prezentacji, seminariów i warsztatów na całym świecie. BASF planuje także udoskonalić swój program zdrowotny w celu promowania zdrowia i produktywności wśród pracowników firmy.  W 2013 roku na całym świecie przeprowadzono około 48,000 kontroli stanu zdrowia.

Zmniejszyć emisję gazów
Firma planuje zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w przeliczeniu na tonę produktów sprzedawanych o 40% w porównaniu z 2002 r. oraz zwiększyć efektywność energetyczną (z wyłączeniem segmentu Oil & Gas) o 35%. Firma podniosła efektywność energetyczną o 20% w stosunku do wartości wyjściowej z 2002 r. (2012: 22%) oraz obniżyła poziom emisji gazów cieplarnianych o 34% (2012: 33%).

– Aby zaopatrywać nasze zakłady produkcyjne w energię, wykorzystujemy połączenie elektrociepłowni z turbinami gazowymi i parowymi. Do ogrzewania używamy ciepła uwalnianego w procesach produkcyjnych. Wydajność naszych zakładów chemicznych stoi na ponadprzeciętnym poziomie, a nasze działania w zakresie ochrony klimatu zmierzają w dobrym kierunku. Ponieważ osiągnęliśmy już bardzo wysoki poziom ulepszeń, dodatkowe zmiany byłyby trudne do zrealizowania – wyjaśnił von Dessen.

W 2013 r. całkowita emisja substancji zanieczyszczających powietrze została zredukowana do 32.385 ton (2012: 30.581 ton) w porównaniu do roku 2002. Oznacza to zmniejszenie o 62%.

Odpowiednie zarządzanie wodą
Firma BASF obniżyła również poziom zanieczyszczenia wody substancjami organicznym, metalami ciężkimi i azotem. Ilość emitowanych substancji organicznych zmniejszyła się o 79% (2012: 77%), azotu o 87% (2012: 87%) oraz metali ciężkich o 64% (2012: 57%) w odniesieniu do stanu odnotowanego w 2002 roku. We wszystkich europejskich zakładach firmy BASF położonych w regionach uznawanych za narażone na większe zużycie wody wprowadzono standardy Europejskiej Normy Zarządzania Zasobami Wodnymi. Norma została stworzona przez niezależną organizację Europejskiego Partnerstwa dla Wody.

 

Źródło: BASF

Fot. BASF Polska

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ