Partner serwisu

Białe pióropusze nad rafineryjnymi kominami

Kategoria: Energetyka w chemii

Lepsze powietrze
Oprócz dziesięciokrotnego spadku emisji dwutlenku siarki przez elektrociepłownię znacząco spadła też w 2013 r. emisja pyłów z tej instalacji. Z 99 ton w 2011 r. do 34 ton w 2013. Zmniejszyła się też emisja tlenków azotu, dzięki zastosowaniu nowoczesnych, niskoemisyjnych palników gazowych. Powietrze na terenie rafinerii jest więc całkiem czyste, a obserwowane zimą białe pióropusze nad rafineryjnymi kominami to… para wodna zmieszana z dwutlenkiem węgla. Emisja tego gazu cieplarnianego w rafinerii obniżyła się pod względem ilościowym najbardziej. W 2013 roku było to 185 tys. ton mniej niż w 2011 (Tabela 1).

 

Tabela 1. Redukcja emisji w 2013 roku

 

- Szacujemy, że gdy zrealizujemy wszystkie inwestycje wpisujące się w program ograniczający emisję dwutlenku węgla osiągniemy wskaźniki emisyjne charakteryzujące najlepsze europejskie rafinerie - podkreśla Mieczysław Broniszewski, szef Biura Ochrony Środowiska w Grupie LOTOS.

Wskaźniki te są brane pod uwagę przy określaniu tzw. benchmarku rafineryjnego, decydującego o darmowym przydziale uprawnień do emisji na okres 2013 – 2020.  Jego wielkość to 29,5 kg CO2/CWT, gdzie CWT odzwierciedla zdolności produkcyjne rafinerii. Poziom ten został już osiągnięty przez rafinerię LOTOSU, w której w 2013 r. w zrealizowano kolejne inwestycje obniżające emisję CO2: wymianę pieców na instalacjach hydrorafinacji benzyn i ekstrakcji furfurolem oraz wspomnianą modernizację trzeciego pieca w EC (Wykres 1). 

 

Wykres 1. Wskaźniki emisyjne brane pod uwagę przy określaniu tzw. benchmarku rafineryjnego, decydującego o darmowym przydziale uprawnień do emisji na okres 2013-2020

 

– Zmiana paliwa rafinerii na gaz ziemny kapitalnie wpisuje się w naszą strategię zakładającą wdrażanie wyłącznie technologii przyjaznych środowisku, opartych na najlepszych dostępnych rozwiązaniach, charakteryzujących się niską emisyjnością i wysoką efektywnością procesów – komentuje M. Broniszewski – Naszym celem było również spełnienie wchodzących w 2016 r. zmian w prawie środowiskowym, restrykcyjnie obniżających dopuszczalną emisję zanieczyszczeń energetycznych. Wprowadzając gaz ziemny, my te ostre normy spełniamy już dziś.

 

Źródło: Grupa LOTOS S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ