Partner serwisu
19 listopada 2019

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekCHEMIA.pl w III kwartale 2019 roku.

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

O czwartej nad ranem 14 września w saudyjskiej instalacji naftowej Abqaiq wybuchł alarm. Na tle porannych śpiewów muezzina z minaretów słychać było strzały z karabinów maszynowych. To ochrona największej na świecie instalacji uzdatniania ropy próbowała strącić stado dronów atakujących Abqaiq.

Nadtlenki organiczne należą do szczególnie reaktywnych chemicznie związków: są termicznie niestabilne i mogą ulegać egzotermicznemu samoprzyspieszającemu się rozkładowi, mogą rozkładać się wybuchowo, są łatwopalne, wrażliwe na wstrząs i tarcie, reagują niebezpiecznie w kontakcie z innymi substancjami. Dlatego też w szczególności zostały wzięte pod lupę przepisów.

Tydzień temu opisywałem [TU] najatrakcyjniejszy rynek spekulacyjny ubiegłego roku, gdzie ceny rosły szybko, potem gwałtownie spadały, i znowu szły w górę. Dla graczy „commodities” nie ma nic lepszego. Ów „diabelski młyn” czy może bardziej „Roller Coaster” rozpoczęło wejście w życie w kwietniu 2018 Dyrektywy o ETS (2018/410). Jednak gdy dla jednych „to jest igraszką, nam idzie o życie”, jak pisał książę bajkopisarzy polskich. Z 11 tysięcy podmiotów, objętych systemem ETS, najbardziej dotknięte jest nim energetyka węglowa. A że najbardziej transparentnym rynkiem w Europie są Niemcy, zobaczmy co się tam dzieje.

Spalanie węgla jest podstawą produkcji energii elektrycznej w Polsce i wielu krajach Europy, i świata. Rosnący nacisk na zwalczanie efektu cieplarnianego, którego głównym źródłem jest spalanie paliw kopalnych, wymusza doskonalenie technologii spalania w kierunku zwiększenia jego sprawności i usuwania szkodliwych dla środowiska gazów spalinowych.

Japonia jest bardzo ubogim krajem…oczywiście w surowce energetyczne, gdyż  w istocie   jest to niezwykle bogaty kraj. Bogactwo osiągnął jednak wbrew standardowym przykładom rozwoju  gospodarczego, bazującego  na własnych, bogatych zasobach  surowców,  jak USA (węgiel, ropa, gaz), Wielka Brytania (węgiel), Niemcy (węgiel, głównie brunatny). Japończycy  surowce – i to wszystkie – musieli importować (dzisiaj importują 95% swoich potrzeb, gdy Polska tylko 30%), więc wyspecjalizowali się już bardzo wcześnie w oszczędzaniu energii, wyprzedzając w tej dziedzinie inne kraje.

Kiedy moja córka przyniosła do domu podręczny pojemnik na napoje z wystającą z niego stalową "słomką", aż mną wstrząsnęło. Widok zimnej, morderczej stali wystającej z kubka, zamiast ciepłego i miękkiego plastiku - nie jest przyjemny. Odważyłem się zapytać: czemu tego używasz? Usłyszałem pełne młodzieńczej wyższości wobec starych dinozaurów stwierdzenie: plastikowe słomki zaśmiecają świat. No dobrze, a wiesz, że taka stalowa rurka to idealny zbiornik bakterii i zarazków? No i doigrałem się :) - Jakiś niedzisiejszy jesteś - fuknęła i skryła się w swoim pokoju.

Gdy pisałem o połączeniu dwóch ogromnych amerykańskich firm chemicznych, Dow i DuPont (Mariaż chemicznych gigantów), i pokazywałem, jak wielkie osiągnięcia w produkcji nowych substancji i stosowaniu ich w nowych, zmieniających nasze życie produktach (Nylon, jak chemia zmienia historię) wnosił koncern DuPont, nie spodziewałem się, że tak ciekawe i jednocześnie szokujące informacje o tej firmie ujrzą światło dzienne. Stało się tak dzięki amerykańskiemu prawnikowi, który poświęcił sprawie chemikaliów lidera innowacyjności dobre kilkanaście lat swej zawodowej aktywności.

Elementy wykonane z tworzyw sztucznych towarzyszą nam nieustannie w naszym codziennym życiu. Ze względu na stosunkowo niskie koszty ich produkcji oraz przetwórstwa, wykorzystywane są do produkcji różnych przedmiotów użytku codziennego, opakowań, butelek, elektroniki. Możliwość projektowania materiałów polimerowych o zróżnicowanych właściwościach sprawia, że pełnią również istotną rolę w rozwoju medycyny czy branży transportowej (lotnictwo, automotive, przemysł kosmiczny).

Zakłady Chemiczne PCC Rokita mają prawie 70-letnią historię. Ich nazwa pochodzi od ludowego diabła, którego duch sprawuje pieczę nad pracownikami i fabryką do dziś.

Ostatnia wizyta amerykańskiego prezydenta była pełna niespodzianek. Sam prezydent Trump w ostatniej chwili odwołał przyjazd. Oficjalny powód: huragan. Jednak moim zdaniem, prawdziwym powodem jest brak nowych kontraktów. A jak wiadomo, amerykański prezydent to król dobijania targu, robienia interesów. Więc wolał spokojnie grać w golfa niż lecieć do Polski. Jego wizyta sprzed dwóch lat była pełna zachęcania do zakupów gazu, podpisywania kontraktów. I podpisaliśmy, ale to jeszcze za mało. Teraz czas na energię jądrową

fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ