Partner serwisu
13 lutego 2020

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekCHEMIA.pl w 2019 roku.

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Japonia jest bardzo ubogim krajem…oczywiście w surowce energetyczne, gdyż  w istocie   jest to niezwykle bogaty kraj. Bogactwo osiągnął jednak wbrew standardowym przykładom rozwoju  gospodarczego, bazującego  na własnych, bogatych zasobach  surowców,  jak USA (węgiel, ropa, gaz), Wielka Brytania (węgiel), Niemcy (węgiel, głównie brunatny). Japończycy  surowce – i to wszystkie – musieli importować (dzisiaj importują 95% swoich potrzeb, gdy Polska tylko 30%), więc wyspecjalizowali się już bardzo wcześnie w oszczędzaniu energii, wyprzedzając w tej dziedzinie inne kraje.

Zgodnie z ustaleniami Komisji Europejskiej dotyczącymi ochrony środowiska, niezbędne jest ograniczenie wytwarzania i użytkowania „plastikowych toreb”. W związku z tym poszukuje się tanich polimerów biodegradowalnych, takich jak skrobia termoplastyczna, która może zastąpić szeroko stosowane poliolefiny.

Nadmierne poziomy drgań oraz hałasu maszyn powodują szybsze ich zużycie. To z kolei skutkuje awariami i zakłóceniami w procesie produkcyjnym. Może też być przyczyną wielu chorób zawodowych pracowników obsługujących instalacje, a w skrajnym przypadku źródłem śmiertelnych wypadków. Jak im zapobiegać?

Dzisiaj dużym problemem w Polsce jest zagospodarowanie popiołów powstałych ze spalenia biomasy oraz ze spalania osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków komunalnych. Na obecnym etapie prac planowane jest włączenie do rozporządzenia nawozowego, jako składnika nawozów, popiołów po procesach termicznej obróbki biomasy.

Ogień – źródło światła i ciepła. To właśnie na nim opiera się historia całej naszej cywilizacji.

Na dobę, wg danych CAS, powstaje lub jest rozpoznawanych 4000 nowych substancji chemicznych. Obecnie znanych jest ich już ponad 137 milionów,  a uregulowania prawne istnieją tylko dla ok. 350 tysięcy.

Gdy pisałem o połączeniu dwóch ogromnych amerykańskich firm chemicznych, Dow i DuPont (Mariaż chemicznych gigantów), i pokazywałem, jak wielkie osiągnięcia w produkcji nowych substancji i stosowaniu ich w nowych, zmieniających nasze życie produktach (Nylon, jak chemia zmienia historię) wnosił koncern DuPont, nie spodziewałem się, że tak ciekawe i jednocześnie szokujące informacje o tej firmie ujrzą światło dzienne. Stało się tak dzięki amerykańskiemu prawnikowi, który poświęcił sprawie chemikaliów lidera innowacyjności dobre kilkanaście lat swej zawodowej aktywności.

Powszechnie przyjmuje się, że do tej pory zaistniały trzy główne etapy rewolucji, które miały nie tylko ogromne znaczenie gospodarcze, ale szerzej: społeczne oraz kulturowe. Obecnie obserwujemy nowy rodzaj zmian nazwany czwartą rewolucją przemysłową (Przemysł 4.0). Sektor chemiczny też ją odczuje. Przy czym musimy pamiętać, że każda moneta ma dwie strony i w parze z korzyściami idzie wiele zagrożeń.

– Jest wiele przepisów, które najbardziej będą dotykały Unię Europejską i nakładały pewnego rodzaju kaganiec na użytkowników i producentów nawozów. W Grupie Azoty na bieżąco monitorujemy otoczenie regulacyjne, analizujemy wpływ nowych przepisów na naszą działalność i stopniowo dostosowujemy się do aktualnych wymagań prawnych. Wiele z nich już udało nam się wprowadzić – mówi Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, który podsumowuje ubiegły rok na rynku nawozów.

Wydarzenie było mało znaczące, formalne, ale wywołało falę, wręcz tsunami emocji. Otóż PGNiG notyfikowało Gazprom, że nie zamierza przedłużać kontraktu jamalskiego. Tsunami było wysokie, niektórzy pisali wręcz: "Nie przedłużymy kontraktu z Rosją. Odzyskamy wolność". Wolność? Podpisanie kontraktu na dostawy gazu na granicy RP odbiera nam wolność? Chyba lekka przesada, czy ktoś już nadmiernie nie gra na patriotycznych uczuciach? Entuzjazm publicystów przyjął nawet formy biblijne ("Słowo staje się ciałem. Pożegnanie z Jamałem").

fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ