Partner serwisu
20 kwietnia 2020

ŁUKASIEWICZ - INS razem z Grupą Azoty opracują nowe, biodegradowalne nawozy

Kategoria: Z życia branży

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Nowych Syntez Chemicznych wspólnie z Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. i Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. otrzymał dofinansowanie projektu "Przyjazne dla środowiska nawozy o spowolnionym uwalnianiu składników" w ramach konkursu NCBR "Szybka ścieżka".

ŁUKASIEWICZ - INS razem z Grupą Azoty opracują nowe, biodegradowalne nawozy

Projekt złożony w ramach konkursu NCBR 7/1.1.1/2019 „Szybka Ścieżka - Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska" znalazł się na 3 miejscu listy rankingowej, a tym samym jako jeden z siedmiu wniosków uzyskał dofinansowanie w kwocie 3,8 mln PLN.

Głównym celem projektu jest opracowanie biodegradowalnej otoczki polimerowej dla nawozów azotowych (mocznika) oraz nawozów wieloskładnikowych (NPK) w celu zapewnienia spowolnionego uwalniania składników pokarmowych do gleby, a tym samym zwiększenia wykorzystania tych składników przez rośliny. Tematyka będąca przedmiotem Projektu stanowi odpowiedź na wyzwanie dotyczące opracowania nawozów otoczkowanych, które będą ulegały degradacji w środowisku glebowym w ciągu maks. 48 miesięcy. Wykorzystane materiały powlekające będą charakteryzowały się optymalną efektywnością ekonomiczną, co umożliwi wprowadzenie nawozów do masowego stosowania w uprawach rolniczych. Kluczową korzyścią z realizacji Projektu, jak i wdrożenia jego wyników do działalności przemysłowej, będzie pozytywny wpływ na środowisko. Nowe nawozy otoczkowane będą służyć minimalizacji negatywnego oddziaływania nawozów mineralnych na środowisko poprzez zmniejszenie emisji gazowych pochodnych azotu, zmniejszenie wymywania azotanów i innych składników pokarmowych oraz ryzyka akumulacji azotanów w roślinach.

ŁUKASIEWICZ – INS od roku należy do Sieci Badawczej Łukasiewicz – skupiajacej 35 instytutów badawczych dostarczających atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne usługi oraz rozwiązania technologiczne w ramach czterech Grup Badawczych: Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa, Zdrowie oraz Zrównoważona gospodarka i energia. ŁUKASIEWICZ - INS znajdujący się w Grupach Badawczych: Zrównoważona gospodarka i energia oraz Zdrowie prowadzi działalność na rzecz przemysłu chemicznego, w tym głównie nawozowego i nieorganicznego, prowadzącą do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw sektora chemicznego. Od wielu lat rozwijamy również perspektywiczne obszary „zielonej chemii”, takie jak ekstrakcja surowców roślinnych CO2 w stanie nadkrytycznym czy biodegradowalne materiały polimerowe na bazie surowców roślinnych.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ