Diamenty w płynie
Niezwykłe suspensje diamentowe wytwarzają naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Dzięki temu rozwiązaniu ciecz w przyszłości może znaleźć zastosowanie m.in. w kremach rozświetlających z drobinkami diamentów
Zawieszony diament w płynie
Proszek diamentowy jest wytwarzany metodą wybuchową za pomocą trotylu i grafitu. Aby zawiesić go w płynie zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej opracował „Sposób otrzymywania suspensji diamentowych”, za który Dr. inż. Robert Bogdanowicz oraz inż. Mateusz Gardas z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, zdobyli złoty medal na XVII Moskiewskim Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES – 2014”.
Czysty produkt końcowy
Produkt jest mieszaniną różnej wielkości i kształtów ziaren diamentowych (500-1000 nm) w postaci monokryształów, dzięki której możliwe będzie równomierne rozprowadzanie nanocząstek diamentów na różnych powierzchniach czy w rozpuszczalnikach.
– Wyniki syntez pokazują, że uzyskane przez nas suspensje diamentowe posiadają parametry, np. czystość i rozkład wielkości cząstek, porównywalne do innych stosowanych metod (średnica ziaren 5-10 nm) będąc jednocześnie metodą szybszą i dużo tańszą. Dodatkowo końcowy produkt nie zawiera wtrąceń metalicznych – podkreśla dr inż. Robert Bogdanowicz, adiunkt w Katedrze Metrologii i Optoelektroniki.
Wykorzystanie proszków nanodiamentowych
Otrzymywanie suspensji diamentowych to prosta i niedroga metoda oczyszczania i rozdrabniania proszków diamentowych, które mogą być stosowane m.in. jako zarodniki do wytwarzania diamentu na potrzeby elektroniki, markery fluorescencyjne w pomiarach biomedycznych (wystarczy doczepić do diamentu cząsteczkę leku, dzięki czemu będzie można śledzić, jak w organizmie związek ten jest rozprowadzany), czy też centra zdalnego dostarczania leków. Nowym trendem rynkowym jest użycie proszków nanodiamentowych w produktach kosmetycznych oraz w środkach czyszczących. Trwają prace nad komercjalizacją technologii.
ARCHIMEDES
To jedna z największych światowych wystaw wynalazków, na której prezentują się specjaliści różnych branż z całego świata. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 1000 wynalazków z 20 krajów świata. W ubiegłym roku złoty medal na targach ARCHIMEDES zdobył mgr inż. Grzegorz Gorczyca za innowacyjny biomateriał, który będzie stosowany głównie jako opatrunek na trudno gojące się rany skórne, zwłaszcza te zainfekowane gronkowcem złocistym.
Źródło: Politechnika Gdańska