Partner serwisu
10 sierpnia 2021

Pompa pompie nierówna

Kategoria: Aktualności

Ile będzie mnie to kosztować? I dlaczego tak dużo? No i kiedy gotowa pompa do nas trafi? Czy termin dostawy wpłynie na harmonogram inwestycji? Czy go opóźni?

Pompa pompie nierówna

Oto niektóre z kluczowych pytań, które inwestor może zadać inżynierowi pracującemu nad projektem. Na co zatem warto zwrócić uwagę określając specyfikacje techniczne dla pomp i dlaczego są tak istotne? Albowiem określają minimalne wymagania dla maszyn, co jest bardzo istotne z perspektywy niezawodności oraz standaryzacji urządzeń w zakładach przemysłowych. No i mogą mieć również wpływ na koszt, dostępność oraz czas dostawy akceptowalnych urządzeń.

W przypadku pomp wirowych standardy projektowe (np. ISO, API, ANSI, HI) aktualizowane są na przestrzeni lat, co nie zawsze idzie w parze z aktualizacją specyfikacji użytkownika końcowego. Zdarza się, że wymagania stawiane zespołom pompowym w przeszłości nie mają technicznego uzasadnienia dla urządzeń dostępnych obecnie na rynku. Najnowsze trendy pokazują również tendencję producentów do standaryzacji swoich produktów (np. ograniczenie wyboru podzespołów, czy zakres dostępnej, generowanej automatycznie dokumentacji). W takich przypadkach dostosowanie standardowych produktów do specyficznych wymagań użytkownika końcowego zwiększa cenę oraz wydłuża terminy dostaw. W niektórych sytuacjach, gdy liczba zmian oraz ich wpływ na standardowy produkt są zbyt duże producenci nie podejmują się wykonania takich urządzeń.

To jest miejsce dla specjalistów od pomp, którzy potrafią przeanalizować wymagania techniczne zawarte w nieaktualizowanych specyfikacjach i na bazie eksperckiej wiedzy inżynierskiej oraz znajomości aktualnych rozwiązań na rynku, mogą podjąć się próby ich aktualizacji oraz zaproponowania najlepszego wariantu jakość / cena.

Przykładami wymagań użytkownika końcowego dla pomp wirowych, które mogą powodować komplikacje podczas realizacji nowych projektów lub modernizacji instalacji są chociażby sztywne wymogi dotyczące wyróżnika szybkobieżności, rygorystyczne wymagania identyfikacji materiałów wykraczające poza standardy rynku, rygorystyczne wymogi dotyczące osiowania oraz limitu drgań wykraczające poza standard projektowy pomp, stosowanie dodatkowych badań nieniszczących nie mających technicznego uzasadnienia, niemożliwe do zastosowania wymagania trwałości nominalnej łożysk wykraczające poza standard projektowy pomp, wymaganie dokumentacji zawierającej know-how wytwórcy, czy specyficzne wymogi dotyczące spawania i specyfikacji spawalniczych. Nieaktualne specyfikacje mogą również nie brać pod uwagę nowszych rozwiązań, które formalnie nie będą możliwe do zastosowania.

W większości przypadków specyfikacje użytkownika końcowego dopuszczają zastosowanie odstępstw lub wyjątków (brak aktualizacji nie jest tutaj przeszkodą), ale wiąże się to jednak z długotrwałą, formalną procedurą, co z kolei może odbić się negatywnie na harmonogramie ważnych inwestycji.

Przeciwieństwem konserwatywnych wymagań użytkownika końcowego może być całkowity brak wymagań technicznych i opieranie się wyłącznie na cenie i terminach dostaw, co w konsekwencji może doprowadzić do awarii i przestojów instalacji, których koszty mogą znacznie przekroczyć cenę zakupu pomp.

W przypadku aktualizacji specyfikacji użytkownika końcowego lub tworzenia od nowa specyfikacji technicznych pomp wirowych istotne jest znalezienie odpowiednich proporcji pomiędzy standardem wykonania urządzeń mającym wpływ na koszty inwestycyjne oraz niezawodnością pracy instalacji.

Stąd dobrym rozwiązaniem jest współpraca z doświadczonym zespołem, który może wesprzeć klienta w tworzeniu nowych specyfikacji technicznych dla urządzeń, jak również aktualizacji już istniejących.

Damian Benisz
Projektant Branży Mechanicznej, Fluor S.A.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ