Neo Energy Group wraz z V-ridium Power Group kupują Krajowy System Magazynów Energii
Rozwijająca farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Neo Energy Group (NEO) oraz należący do portugalskiej grupy Greenvolt polski deweloper V-ridium Power Group (VPG) kupują Krajowy System Magazynów Energii sp. z o.o. (KSME), spółkę z portfela inwestycyjnego funduszu Aligo Venture Capital. Dzięki transakcji, NEO i VPG przejmie m.in. 15 lokalizacji przeznaczonych pod budowę magazynów energii na łączną szacowaną moc 5,56 GW.
Neo Energy Group posiada długoletnie doświadczenie na rynku energii odnawialnej, specjalizuje się w dewelopowaniu i sprzedaży farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych. Obecnie rozwija projekty wielkoskalowych farm m.in. na terenie województwa pomorskiego, opolskiego i wielkopolskiego.
– Zrównoważony rozwój OZE wymaga równoległego rozwoju efektywnego magazynowania energii, a tu kluczem jest optymalna lokalizacja zasobników. Połączenie z KSME to dla nas ważny krok i jeszcze mocniejsze włączenie się w budowę bezpiecznego systemu energetycznego w Polsce – komentuje Michał Klesyk, Wiceprezes Zarządu Neo Energy Group.
V-ridium Power Group jest spółką należącą do portugalskiej grupy Greenvolt notowanej na lizbońskiej giełdzie Eronext. Poprzez VPG, Greenvolt realizuje wszystkie projekty wiatrowe, fotowoltaiczne oraz magazyny energii w siedmiu krajach europejskich.
– Przejęcie KSME to ważny krok w kierunku dywersyfikacji technologii związanej z wdrożeniem systemów magazynowania energii w Polsce. Poprzez przejęcie tak znaczącego portfela, stajemy się wraz z NEO jednym z najpoważniejszych graczy na polskim rynku magazynowania energii. – komentuje Radek Nowak, Prezes Zarządu V-ridium Power Group.
Spółka KSME zajmuje się systemami zarządzania energią wykorzystującymi zasobniki energii zapewniające lepsze wykorzystanie istniejącego potencjału elektrowni konwencjonalnych i źródeł OZE.
Transformacja systemów energetycznych i konieczność dostosowania ich do coraz większego udziału OZE wymaga inwestycji w magazyny energii i dzieje się to na całym świecie. Jak przewiduje agencja Mordorintelligence rynek magazynowania energii wzrośnie w tempie CAGR na poziomie około 24,38% w latach 2020 - 2025.
– Głównymi czynnikami napędzającymi rynek magazynowania energii będzie rozwijający się sektor energii odnawialnej, wspierające go polityki rządowe i poprawa ekonomiki magazynowania energii. – komentuje Michał Klesyk, Wiceprezes Zarządu Neo Energy Group.
Globalnym liderem na powstającym właśnie rynku jest amerykańska Tesla, która w pierwszym kwartale 2021 roku sprzedała magazyny energii o mocy 445 MW, co jest wynikiem o 71 proc. lepszym w porównaniu do sprzedaży z analogicznego kwartału 2020 roku.
KSME jeszcze w 2019 roku zgłosił do certyfikacji ogólnej Polskich Sieci Energetycznych zasobniki energii w piętnastu lokalizacjach na łączną moc 5,56 GW. W planach firmy jest postawienie w Siedlcach lub Koninie największego kompleksu magazynów energii, a jednocześnie centrum badań nad technologiami tego obszaru.
– Nasze przedsięwzięcia realizujemy w oparciu o kontenerowe magazyny energii, które można łączyć w moduły o mocy zainstalowanej 1 MW i minimalnej pojemności 4 MWh – wyjaśnia Prezes KSME, Krzysztof Krukowski. – Z jednej strony stabilizują one pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a z drugiej zwiększają możliwości przyłączania doń kolejnych OZE.
Spółka rozwinęła działalność przy wsparciu funduszu Aligo Venture Capital inwestującego na wczesnych etapach rozwoju między innymi w projekty zajmujące się obszarem tzw. cleantech.
– System energetyczny w Polsce potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, które zapewnią wysoką efektywność wykorzystania OZE i ich optymalną współpracę z siecią przesyłu – mówi Tomasz Grabowski z Aligo Venture Capital. – Polskie spółki są w stanie wypracowywać w tym obszarze świetne rozwiązania o dużym potencjale rynkowym i realnym, pozytywnym wpływie na bezpieczeństwo energetyczne na poziomie całego kraju.
Komentarze