Partner serwisu

Grzegorz Błędowski: Remontować na bieżąco

Kategoria: O tym się mówi

Modernizować czy lepiej budować nowe instalacje?
Pytanie trudne i złożone - podobne do pytania – budować nowy dom czy modernizować stary, na które łatwiej każdemu chyba odpowiedzieć...

Grzegorz Błędowski: Remontować na bieżąco

Modernizować czy lepiej budować nowe instalacje?
Wszystko zależy od potrzeb biznesowych/rynkowych, efektów jakie zamierzamy uzyskać i możliwości finansowych spółki planującej realizację  danego projektu.

Nie ulega wątpliwości, że każda taka decyzja musi być poprzedzona szczegółową analizą biznesową planowanej inwestycji z uwzględnieniem  stanu technicznego aktualnie pracującej instalacji, możliwości jej rozbudowy i kosztów eksploatacji. Nowe instalacje są zazwyczaj mniej energochłonne, a koszty energii w procesie produkcyjnym mogą mieć podstawowe znaczenie.

Jeżeli jesteśmy w stanie uzyskać oczekiwane efekty na obecnie pracującej instalacji w założonym okresie czasu i akceptowalnych kosztach, to zapewne odpowiedź będzie – modernizować, ponieważ najczęściej oznacza to mniejsze nakłady inwestycyjne. Do kosztów modernizacji trzeba doliczyć koszt przestoju związany z modernizacją, którego nie byłoby, gdybyśmy zdecydowali się na budowę nowej instalacji z jednoczesną eksploatacją istniejącej.

Jednocześnie powinniśmy patrzeć w przyszłość – co będzie jeżeli rynek będzie większy, jakie są nasze szanse rynkowe? Po pogłębionej analizie może okazać się, że modernizacja jest decyzją niewłaściwą, bo zazwyczaj możliwości modernizacji w pewnym momencie się kończą i wtedy pozostaje już tylko budowa nowej instalacji.

Nie ulega wątpliwości, że instalacje trzeba remontować na bieżąco w celu utrzymania oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa ich eksploatacji.

Czym jest strategia UR?
Strategia utrzymania ruchu jest dla mnie opisanym kodeksem działań zmierzających do osiągnięcia podstawowego celu jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa technicznego instalacji, przy założonej dostępności instalacji (nie niższej niż 98% w okresie jednego miesiąca i nie mniejszej niż 99% w okresie całego roku) osiągniętej przy optymalnych kosztach. Taki cel jest postawiony służbom utrzymania ruchu rafinerii w Gdańsku.

Działania opisane w strategii dotyczą podstawowych zagadnień: wartości jakie będą nam przyświecały przy realizacji działań, w jaki sposób jesteśmy zorganizowani, z jakich zasobów korzystamy, jak planujemy i się oceniamy, jakimi metodami działania będziemy realizować postawione cele i szereg innych.

Strategia jest ważnym dokumentem dla zachowania spójności działań organizacji, znakomicie poprawiającym komunikację wewnątrz, jaki i na zewnątrz organizacji.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ