Partner serwisu
01 kwietnia 2022

LANXESS rozszerza ofertę kompozytów Tepex flowcore

Kategoria: Aktualności

Za sprawą marki Tepex koncern LANXESS jest jednym z czołowych producentów kompozytów termo­plastycznych wzmacnianych włóknami przeznaczonych do produkcji lekkich i wysoce odpornych mechanicznie elementów konstruk­cyjnych.

LANXESS rozszerza ofertę kompozytów Tepex flowcore

Kompozyty termoplastyczne do procesu formowania tłocznego.

Nadające się do recyklingu alternatywy dla tłoczyw warst­wowych (SMC).

Wysoka sztywność i wytrzymałość na zginanie.

Koncentracja na lekkich komponentach do samocho­dów, sprzętu sportowego i dóbr konsumpcyjnych.

 

Producent specjalistycznych środków chemicznych oferuje asor­tyment kompozytów pod nazwą Tepex flowcore do wielu odmian procesu formowania tłocznego – obecnie tę linię produktów roz­sze­rzo­no i zoptymalizowano. Nowe kompozyty opracowano jako alterna­ty­wę dla termoutwardzalnych materiałów do tłoczyw warstwowych (SMC). Przy zachowaniu podobnych parametrów mechanicznych wy­ka­zują się one znacznie większą plastycznością, a jako systemy ter­mo­plastyczne są znacznie łatwiejsze w recyklingu niż SMC. Łatwość obróbki wynika z faktu, że formuje się je i nadaje im kształt wyłącznie za pomocą ciepła. – Tepex flowcore przede wszystkim przeznaczony jest do produkcji dużych elementów poszycia podwozia i podłóg przest­rzeni bagażowej w samochodach, ale nadaje się również do takich elementów jak duże obudowy i pokrywy akumulatorów – podkreśla Sabrina Anders, odpowiedzialna za projekt Tepex flowcore w jednostce High Performance Materials LANXESS. Kompozyty Tepex flowcore sprawdziły się już w produkcji seryjnej, na przykład w belce zderzaka średniej wielkości sedana japońskiego producenta samo­cho­dów.

 

Wszechstronny asortyment

Nowe kompozyty w kształcie płyt oferowane są z osnową na bazie poli­propylenu, poliamidu 6, poliamidu 12, termoplastycznego poliure­tanu lub trudnopalnego poliwęglanu. Matryca jest wzmocniona raczej długimi włóknami niż ciągłymi włóknami występującymi w materiale Tepex dynalite. Mają one długość do 50 milimetrów; rozmieszczone są w macierzy w postaci ciętych włókien o stałej długości. Tepex flow­core dostępny jest ze wzmocnieniem z włókna szklanego lub węglo­wego.

 

Quasi-izotropowe właściwości mechaniczne

W odpowiednich warunkach przetwarzania elementy wykonane z no­wych lekkich materiałów mogą wykazywać prawie taką samą sztyw­ność giętną jak ich odpowiedniki z gamy Tepex dynalite. Ich wytrzy­małość jest znacznie wyższa niż materiałów formowanych wtrys­kowo, które są zwykle wzmacniane krótkimi włóknami. W zależności od metody przetwarzania i konstrukcji elementu włókna mogą być uło­żone w jednym preferowanym kierunku lub całkowicie losowo.

Elementy można tak zaprojektować, aby wykazywały właściwości mechaniczne w sposób quasi-izotropowy, czyli prawie identyczne we wszystkich kierunkach – wyjaśnia Sabrina Anders.

 

Liczne możliwości przetwarzania

Nowe kompozyty są niezwykle uniwersalne pod względem możliwoś­ci obróbki. Można je formować tłocznie za pomocą standardowych narzędzi do tworzyw termoplastycznych wzmacnianych długimi włóknami lub matą szklaną (odpowiednio LFT i GMT). Można je rów­nież stosować z istniejącymi systemami i narzędziami SMC. – Cha­rak­terystyka przepływu jest tak dobra, że delikatne obszary elemen­tów, czyli struktury żebrowe, odtwarzane są z dużą precyzją, a ścian­ki mogą być bardzo cienkie – kontynuuje Sabrina Anders. Tepex flowcore i Tepex dynalite można również stosować razem w proce­sach formowania tłocznego – wykazują doskonałą przyczepność mię­dzy sobą dzięki identycznej matrycy polimerowej. – Otwiera to możli­wość wykorzystania Tepex dynalite do wzmocnienia określonych obszarów komponentów poddawanych szczególnie dużym naprężę­niom, a jednocześnie zintegrowania takich elementów jak prowadnice i mocowania w sposób ekonomiczny z Tepex flowcore – podkreśla Sabrina Anders. – Kolejna zaleta polega na tym, że zakład otrzymuje wszystkie te kompozytowe półprodukty od jednego dostawcy, bez potrzeby łączenia materiałów od różnych producentów.

Nowe kompozyty – podobnie jak Tepex dynalite – są również dobrze przystosowane do procesu formowania hybrydowego. Proces ten polega na formowaniu i nadawaniu im odpowiednich cech w jednym procesie formowania wtryskowego. W produkcji wspornika zderzaka dla japońskiego sedana udało się pójść krok dalej. Ten element konk­ret­ny element wykonano z materiałów Tepex flowcore i Tepex dyna­lite, obtryskiwanych i funkcjonalizowanych poliamidem 6 marki Durethan.

Dalsze informacje dotyczące linii produktów Tepex i lekkich konst­rukcji LANXESS opublikowano na stronach www.tepex.com oraz https://lightweight.lanxess.com.

źródło: inf. prasowa
fot. LANXESS
Tagi: LANXESS
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ