Partner serwisu
01 lipca 2014

Chemia inwestuje w utrzymanie ruchu

Kategoria: Remonty, UR

Firmy chemiczne zazwyczaj nie skąpią środków finansowych zarówno na rozwój swojej infrastruktury produkcyjnej, jak i jej utrzymanie w należytym stanie. Pod względem nakładów inwestycyjnych na maszyny i urządzenia zajmują one miejsce w czołówce sektorów przemysłowych.

Chemia inwestuje w utrzymanie ruchu

Inwestycje w chemii

W branży tej od wielu lat nakłady przekraczają koszty amortyzacji, co świadczy o tym, iż sektor chemiczny z nawiązką dba o należyte odtworzenie aktywów produkcyjnych.

Wg danych GUS w pierwszych 9 miesiącach ub.r. wszystkie średnie i duże firmy chemiczne (tj. o liczbie pracujących większej niż 49 osób) poniosły łączne nakłady o wartości ok. 1,5 mld PLN, co stanowiło blisko 7% wszystkich inwestycji zrealizowanych w tym czasie przez przemysł przetwórczy. Około 2/3 tej sumy przypadło na różnego rodzaju inwestycje w park maszynowy (rys. 2). W obszarze tym odnotowano 6% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Z uwagi na spowolnienie gospodarcze większą, niż jeszcze kilka lat temu, powściągliwość w działalności inwestycyjnej wykazywały w ostatnim czasie krajowe rafinerie.

Nakłady na maszyny i urządzenia

W pierwszych 3 kwartałach ub.r. ich nakłady na maszyny i urządzenia wyniosły ok. 0,7 mld PLN, podczas gdy jeszcze w 2010 roku wykazane w analogicznym okresie wydatki inwestycyjne opiewały na sumę dwukrotnie wyższą. Nie zmienia to jednak faktu, iż również przemysł rafineryjny należy do tych gałęzi przetwórstwa, których prawidłowe funkcjonowanie wymaga ponoszenia odpowiednio dużych nakładów inwestycyjnych nie tylko w celu rozwijania posiadanej infrastruktury, ale też i samego jej utrzymania w stanie gwarantującym ciągłość produkcji i pożądaną jakość wytwarzanych wyrobów.

Nakłady na inwestycje Grupy Synthos w ciągu najbliższych dwóch lat szacowane są na ok. 1 mld zł. Zaś Grupa Azoty Zakłady Azotowe w Kędzierzynie planuje w tym roku wydać na ten cel 3-krotnie więcej środków niż w 2013 roku.

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 2/2014 magazynu „Chemia Przemysłowa”

Źródło fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ