BASF zawiera umowy o dostawę czystej energii dla ponad 20 swoich zakładów w Stanach Zjednoczonych
Firma BASF zobowiązała się stosować rozwiązania z zakresu energii odnawialnej w swoich zakładach w Stanach Zjednoczonych. Jednym z takich rozwiązań są umowy wirtualnego zakupu energii (VPPA) dotyczące łącznie 250 megawatów (MW) mocy pozyskiwanej z instalacji solarnych i wiatrowych. Umowy przewidują kompensację zużycia elektryczności wysokowęglowej w ponad 20 zakładach produkcyjnych BASF w kilku stanach, od Teksasu do Michigan.
Energia ze źródeł odnawialnych jest istotnym narzędziem, za pomocą którego BASF stara się osiągnąć ambitny cel zerowego bilansu emisji do 2050 r. — powiedział Michael Heinz, członek Rady Dyrektorów BASF SE oraz dyrektor generalny BASF Corporation. — Zamierzamy dalej ograniczać nasz ślad energetyczny w regionie i będziemy przeprowadzać transformację energetyczną produkcji chemicznej w Ameryce Północnej.
Umowy dotyczące łącznej mocy wytwórczej 250 MW energii ze źródeł odnawialnych przekładają się na zakup ponad 660 000 megawatogodzin (MWh) energii elektrycznej rocznie — to tyle, ile zużywa ponad 90 000 średnich gospodarstw domowych w USA. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) szacuje, że umowy VPPA skompensują ponad 472 500 ton emisji CO2 rocznie. Dzięki zawartym umowom udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii elektrycznej przez BASF w Ameryce Północnej wzrośnie do ponad 25%.
Umowy te pomagają nam osiągać nasze cele w zakresie czystej energii w obszarach, w których lokalna infrastruktura elektroenergetyczna nie dostarcza odpowiedniej ilości energii ze źródeł odnawialnych — wyjaśnił Tobias Dratt, dyrektor generalny BASF North America. — Jednocześnie nasze zaangażowanie finansowe umożliwia realizację dużych projektów energetyki słonecznej i wiatrowej oraz przyczynia się do wprowadzenia większej ilości czystej energii do sieci.
Aby zrealizować ambitne cele w zakresie emisji, BASF współpracuje z różnymi partnerami, którzy promują i stymulują zrównoważoną transformację sektora energetycznego. BASF będzie kupować 100 MW energii wytwarzanej przez Dawn Solar. Kolejne 150 MW energii pozyska na podstawie umów z EDF Energy Services.
W zeszłym roku współpraca z EDF Energy Services dodała 35 MW energii wiatrowej do miksu energetycznego zakładów produkcyjnych BASF we Freeport i Pasadenie w Teksasie. W innym wspólnym projekcie z EDF Renewables na terenie zakładów BASF w Toms Rive powstała największa w New Jersey instalacja słoneczna oraz największy projekt energetyki solarnej zrealizowany w obiekcie objętym programem Superfund w Stanach Zjednoczonych.
BASF dąży do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 o 25% względem 2018 r. oraz osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Jedną z ważnych dźwigni ograniczania emisji jest zastąpienie energii elektrycznej pochodzącej z paliw kopalnych energią elektryczną wytwarzaną bez ich udziału. BASF chce zapewnić sobie wymagane ilości energii odnawialnej zarówno poprzez jej wytwarzanie, jak i zakup.
Komentarze