Inauguracja biologicznej oczyszczalni ścieków w firmie LANXESS
LANXESS oddał do użytku nową oczyszczalnię ścieków w swoim belgijskim zakładzie Kallo/Antwerpia. Firma z branży chemii specjalnej zainwestowała około 12 mln EUR w zakład, którego wydajność oczyszczania wynosi około 260 000 litrów ścieków na godzinę.
LANXESS gruntownie zmodernizował i rozbudował istniejącą stację uzdatniania wody, aby spełnić wymagania bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Było to trudne zadanie, ponieważ podczas remontu oczyszczalnia musiała pozostać sprawna. Oczyszczalnia ścieków przetwarza nie tylko ścieki z zakładów LANXESS produkujących chemikalia dla branży kauczuku i zajmujące się przetwórstwem włókna szklanego, ale także ścieki z dwóch sąsiednich firm.
Inwestowanie w środowisko naturalne
Odnowienie i ulepszenie oczyszczalni ścieków umożliwia nam spełnienie najwyższych standardów środowiskowych. Bierzemy odpowiedzialność za nasze lokalne zakłady, a to obejmuje inwestowanie w zrównoważone i innowacyjne procesy, które chronią środowisko - powiedział w przemówieniu powitalnym Anno Borkowsky, członek zarządu LANXESS.
Oszczędne i efektywne wykorzystanie energii, surowców i wody jest w DNA sektora chemicznego. Jako największy klaster chemiczny w Europie, naszym obowiązkiem jest również bycie liderem innowacji w najnowocześniejszych technologiach środowiskowych i klimatycznych. Dzięki tej inwestycji firma LANXESS pozostaje przy swoich wartościach, pomimo trudnych warunków gospodarczych. Ilustruje ona stałe zaangażowanie sektora chemicznego na rzecz dbania o zasoby wody i środowiska. W porównaniu z sytuacją sprzed 10 lat firmy chemiczne i farmaceutyczne zużywają już prawie o jedną czwartą mniej wody pitnej. Wraz z flamandzkim ministrem Zuhalem Demirem pracujemy nad sektorowym Blue Deal, aby zaoszczędzić jeszcze więcej wody - powiedział Yves Verschueren, dyrektor zarządzający essenscia, belgijskiej federacji sektorowej przemysłu chemicznego i nauk przyrodniczych.
Zaangażowanie społeczne
Obecnie deficyt opadów we Flandrii jest większy niż podczas historycznie suchego lata 1976 roku. Zarządcy wód, przedsiębiorstwa wodne, rządy, obywatele i firmy podejmują działania mające na celu złagodzenie skutków obecnego okresu suszy, ale jasne jest, że musimy w zrównoważony sposób przygotować się na okresy suszy mające wystąpić w przyszłości. Ta inwestycja firmy LANXESS dowodzi społecznego zaangażowania w odwagę i chęć inwestowania w tego typu rozwiązania, pomimo trudnych pod względem gospodarczym czasów. Działamy zgodnie z wizją przyszłości firmy, ale także sektora - powiedziała Carina Van Cauter, gubernator prowincji Flandrii Wschodniej.
Bakterie na etacie
W instalacji żyją bakterie, które przetwarzają i oczyszczają ścieki. Różne strumienie ścieków są mieszane i trafiają do wież napowietrzających. Woda jest zasilana osadem czynnym, w którym żyją bakterie. Środowisko biologicznej oczyszczalni ścieków jest stale monitorowane, na przykład w celu zapewnienia zrównoważonej kwasowości i odpowiedniej temperatury.
Bakterie są ostatecznie oddzielane i zawracane do procesu oczyszczania, natomiast oczyszczona woda jest wprowadzana do Skaldy. Zakład działa w dzień i w nocy. Niezależne laboratorium codziennie analizuje próbki wody w celu kontroli jakości.
Znacząca poprawa standardów ochrony środowiska na terenach portowych
Projekt jest częścią programu inwestycyjnego o wartości kilkudziesięciu milionów euro, dzięki któremu LANXESS w ostatnich latach znacząco poprawił standardy ochrony środowiska w swoich zakładach w porcie w Antwerpii. W zakładzie w Lillo, LANXESS oddał do użytku w 2021 roku instalację do redukcji emisji podtlenku azotu. Pozwoli to na zmniejszenie emisji ekwiwalentów CO2 o 150 000 ton rocznie. Jesienią 2022 roku rozpocznie się budowa drugiego zakładu, który wyeliminuje kolejne 300 000 ton ekwiwalentu CO2 rocznie.
Komentarze