Partner serwisu
09 lutego 2023

Prof. Włodzisław Duch: sztuczna inteligencja zmienia wszystko

Kategoria: Aktualności

Coraz większy jest postęp w metodach pomiaru aktywności mózgu, analizie danych neuroobrazowych i elektrofizjologicznych oraz zrozumieniu procesów zachodzących w mózgu. „Droga do Ludzkości+, czyli transhumanistycznego społeczeństwa bardziej rozwiniętych gatunków ludzkich, jest pełna niebezpieczeństw, ale może wcale nie być aż tak długa” - mówi prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu.

Prof. Włodzisław Duch: sztuczna inteligencja zmienia wszystko

Obecnie ludzkość znajduje się w "nadzwyczajnym momencie rozwoju świata", na progu możliwości "nadludzkiego ulepszenia", kiedy podejmowane są próby "sprzęgania sztucznej inteligencji z naszymi mózgami" - zauważył prof. Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas wykładu "Sztuczna inteligencja, neurotechnologie i rozwój ludzkości". Naukowiec zadaje też pytanie, czy związana z tym przyszłość będzie "przyjemnym snem, czy może koszmarem? Czy transludzkie społeczeństwo jest tuż za rogiem?".

Prof. Duch zauważył, że od 2020 roku ludzie mają do czynienia z tzw. czwartą rewolucją przemysłową, która jest efektem rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Chodzi o szybki rozwój technologii, przede wszystkim - sztucznej inteligencji i robotyki, nauk behawioralnych, neuronauk; udoskonalania ludzkich możliwości dzięki bioelektronice, ingerencji w mózg, genetycznych modyfikacji oraz rozwoju medycyny spersonalizowanej.

Na początku badań nad sztuczną inteligencją ludzie - poprzez tworzenie nowych algorytmów - starali się nauczyć maszyny tego, co potrafi człowiek, przypomniał prof. Duch. "Ze względu na złożoność pewnych problemów nie wszystko można jednak opisać algorytmami. Jak na przykład zapisać za pomocą algorytmów umiejętność rozumienia ludzkiej mowy? Ludzie robią to w sposób intuicyjny" – zastanawiał się naukowiec. Dodał, że w XXI wieku naukowcy nie starają się już uczyć maszyn tego, co potrafi człowiek - wolą tworzyć systemy, które potrafią uczyć się same (to uczenie maszynowe, ang. machine learning). Pomocne są tu neurokognitywne technologie.

Więcej na stronie Nauka w Polsce TUTAJ

źródło: PAP - Nauka w Polsce, Anna Mikołajczyk-Kłębek
fot. PAP/Tytus Żmijewski
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ