Partner serwisu
Tylko u nas
23 lutego 2023

CHEMIA W OBLICZU KRYZYSU I WOJNY

Kategoria: Aktualności

Wyniki finansowe przedsiębiorstw przemysłu chemicznego

Po trzech kwartałach 2022 r. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych przychody i koszty były istotnie wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Należy jednak zauważyć, że w produkcji chemikaliów obserwowano ponad 45% wzrosty wyników finansowych brutto, jak i netto, a w produkcji wyrobów z gumy i tworzy sztucznych wyniki spadły r.r. (wynik finansowy brutto o 8,4%, netto o 11,9%). Pomimo obserwowanych wzrostów przychodów, a w przemyśle chemicznym dodatkowo zysków, rentowność obrotu brutto, jak i netto była w analizowanych branżach niższa niż w roku poprzednim.

Ceny produktów przemysłu chemicznego

Porównując cały okres od stycznia do października 2022 r. do poprzedniego roku średni wzrost cen w przemyśle chemicznym wyniósł 133%, a w produkcji wyrobów z gumy i tworzy sztucznych 112,9%. W produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych w trakcie dziesięciu miesięcy 2022 r. roczna dynamika cen produkcji utrzymywała się na poziomie przeszło 126%. Wzrosty cen były coraz wyższe praktycznie w każdym kolejnym miesiącu, z wyjątkiem okresowych spadków dynamiki w lutym, maju i czerwcu oraz październiku. W produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych od stycznia do maja 2022 r. roczna dynamika cen wahała się między 113,2% do 114,3%. W czerwcu 2022 r. (dynamika 113,2%) ukształtował się jej trend spadkowy i wzrosty cen były coraz niższe, osiągając w październiku 111,4%.

Zatrudnienie i wynagrodzenia w przemyśle chemicznym

W okresie od stycznia do listopada 2022 r., w stosunku do ubiegłego roku, w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych przeciętne zatrudnienie wzrosło o 1,1%, natomiast w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych o 2,9%. Przez jedenaście miesięcy 2022 r. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, spośród analizowanych działów przemysłu nieco wyższy wzrost przeciętnych wynagrodzeń wystąpił w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (13,6%) niż produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (11,2%).

Cały artykuł dostępny jest w czasopiśmie CHemia Przemysłowa 1.2023.

Aby otrzymać bezpłatny egzemplarz czasopisma w wersji pdf, zapisz się TUTAJ

fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ