Naczynie na ciekły azot – jak wybrać odpowiednie? Praktyczne wskazówki
Ciekły azot to fascynująca substancja, dla której wciąż znajduje się nowe zastosowania. Związek ten jest nieoceniony między innymi w medycynie, weterynarii, przemyśle, a nawet gastronomii, gdzie zachwyca konsumentów głównie w kuchni molekularnej. Warto jednak wiedzieć, że do użytkowania tej substancji potrzebny jest specjalny pojemnik. Czym charakteryzuje się naczynie na ciekły azot i jak wybrać odpowiednie, by móc korzystać z jego wyjątkowych właściwości? Odpowiedzi na te pytania zebraliśmy dla Ciebie w naszym dzisiejszym artykule.

Czym charakteryzuje się naczynie na ciekły azot?
Naczynie na ciekły azot, zwane także naczyniem Dewara, to metalowy pojemnik, który składa się z dwóch cienkich ścianek oddzielonych techniczną próżnią. Całość zwieńczona jest także specjalnym, szczelnym korkiem, a pod kątem budowy nieco przypomina termos. Konstrukcja dewara sprawia, że wyróżnia się on doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. W przypadku ciekłego azotu jest to bardzo ważne – przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze związek ten, by zachować pożądane właściwości, potrzebuje niezwykle niskiej temperatury, a zatem musi być szczelnie odizolowany od otoczenia. Po drugie kontakt z ciekłym azotem bez odpowiedniego zabezpieczenia może być fatalny w skutkach – dla tkanek może skończyć się nawet zaawansowanymi odmrożeniami lub oparzeniami.
Reasumując, naczynie na ciekły azot zabezpiecza zarówno tę substancję, jak i otoczenie, dzięki czemu związek ten może być bezpiecznie stosowany, transportowany i przechowywany.
Jak wybrać odpowiedni pojemnik na ciekły azot?
Na rynku dostępne są dewary o różnych przeznaczeniach i pojemnościach. Podstawowy podział obejmuje transportowe naczynia na ciekły azot, które mogą służyć również do jego przechowywania, a także dewary biologiczne – stosowane w transporcie i przechowywaniu zasobów biologicznych, takich jak gamety, komórki i tkanki.
Wybierając naczynie dla siebie, w pierwszej kolejności należy dopasować właśnie jego rodzaj. Kolejnym kryterium jest pojemność. Jeżeli zależy Ci na mobilności pojemnika, lepszym wyborem może być ten o mniejszej pojemności. Jeśli natomiast chcesz zaopatrzyć się w naczynie, które pozwoli Ci długo przechowywać większe ilości ciekłego azotu, postaw na duży dewar o pojemności 50l – znajdziesz go np. w e-sklepie Cryogen: https://www.cryogenshop.pl/transportowe/naczynie-dewara-yds-50l.
O czym musisz pamiętać, kupując naczynie na ciekły azot?
Jeżeli chcesz, by naczynie na ciekły azot właściwie spełniało swoje funkcje i było w pełni bezpieczne w użytkowaniu, pamiętaj, że jakość pojemnika ma znaczenie. Postaw na dewary oferowane przez renomowanych dostawców i posiadające odpowiednie atesty. Nie zapomnij też o tym, że do pracy z tą substancją konieczne są odpowiednie środki ochronne w postaci gogli i rękawic. Samo naczynie na ciekły azot trzeba też właściwie przechowywać.
Komentarze