Wiesław Lach: Wyważyć narzędzia w stosunku do efektów
– Każda instalacja jest inna. Ważne, by był dobrze opisany proces, gdyż wtedy możemy zarządzać efektywnie i wykorzystywać narzędzia informatyczne, np. SAP – mówi Wiesław Lach, dyrektor Departamentu Korporacyjnego Koordynacji Produkcji i Bezpieczeństwa Grupy Azoty S.A.
Dyrektor Lach zaznacza, że przy wdrażaniu programów informatycznych „nie możemy przesadzać”, gdyż czasem pracownicy zużyją więcej czasu i energii w poznanie tych programów, niż warte są korzyści, jakie przyniosą. To może zniechęcić do nowych rozwiązań. – Procesy realizujemy obecnie z pomocą programów informatycznych. Niebezpieczny jest zalew informacji, należy zatem wyważyć zastosowane narzędzia informatyczne w stosunku do efektów jakie otrzymujemy – podkreśla Lach.
Pytany o kwestię remontów, odpowiada, że strategie Grupy Azoty dotyczą nie tylko rozwoju. – Możemy mówić o nowych inwestycjach, ale nie zapominajmy o istniejących instalacjach. Zawsze robimy analizę ryzyka i oceniamy, czy warto modernizować, remontować, bo to da oszczędności lub poprawi bezpieczeństwo instalacji.
Wypowiedzi pochodzą z debaty, która odbyła się w ramach konferencji „Remonty i utrzymanie ruchu w przemyśle chemicznym” (1-3.06, Kraków).
Fot.: BMP