O nowym Prawie wodnym i opłatach za zrzut ścieków do środowiska
W pierwszym dniu konferencji uczestnicy wysłuchać będą mogli dwóch referatów wygłoszonych przez przedstawicieli K&L Gates Jamka sp. k. Na rozpoczęcie Zbigniew Kozłowski postara się odpowiedzieć na pytanie, czy nowe Prawo wodne oznacza rewolucję w systemie gospodarowania wodami. Na zakończenie dnia Miłosz Tomasik opowie o opłatach za zrzut ścieków do środowiska na przykładzie wygranej sprawy sądowej.
Dwie prezentacje przedstawicieli K&L Gates Jamka sp. k. niczym kompozycja ramowa - rozpoczną i zakończą pierwszy dzień konferencji Woda i Ścieki w Przemyśle.
Zapoznaj się ze streszczeniem pierwszego z wystąpień. Przyjedź na konferencję, by wysłuchać obu.
Nowe Prawo wodne – rewolucja w systemie gospodarowania wodami?
Zbigniew Kozłowski, K&L Gates Jamka sp. k.
Nowe Prawo wodne to prawdziwa rewolucja w regulacjach o gospodarce wodnej. Zmiana systemu opłat za usługi wodne to tylko jedna z szeregu zmian, jakie niesie ze sobą nowa ustawa.
Przełom w daninach publicznych polega między innymi na rozbiciu opłaty za usługi wodne na opłatę stałą i opłatę zmienną. Wprowadzenie zaś opłaty stałej, mającej charakter swoistego abonamentu, może skłonić wiele zakładów do aktualizacji posiadanych pozwoleń wodnoprawnych i pozwoleń zintegrowanych.
Wątpliwości budzi również sposób ustalania i w konsekwencji kwestionowania wysokości opłat za usługi wodne. Informacja Wód Polskich określająca wysokość opłaty, czy też reklamacja jako sposób jej zakwestionowania, przypominają raczej instrumenty służące wyrażeniu niezadowolenia wobec wysokości rachunku telefonicznego niż solidne mechanizmy administracyjne takie, jak: decyzja i odpowiednio odwołanie zapewniające kontrolę instancyjną danin publicznoprawnych.
Nie mniej znamiennym przełomem będzie stworzenie od podstaw nowego pionu administracji publicznej odpowiedzialnego za gospodarkę wodną. Wody Polskie – bo tak ma się nazywać nowa struktura – będą nie tylko organem administracji odpowiedzialnym za wydawanie zgód wodnoprawnych. Wody Polskie staną się również uczestnikiem obrotu cywilno-prawnego prowadzącym działalność gospodarczą. W założeniu, Wody Polskie mają przejąć pracowników zarządów gospodarki wodnej i urzędów marszałkowskich/starostw. Nie mniej pierwsze miesiące kształtowania się nowych struktur mogą stanowić pewne utrudnienie dla przedsiębiorców, choćby z perspektywy spraw wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, które zostaną przekazane nowym organom administracji.
Większość przepisów nowego Prawa wodnego ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Oznacza to, że rewolucja w regulacjach o gospodarce wodnej nastąpi już wkrótce.
Komentarze