dr inż. Tomasz Zieliński: Branża chemiczna musi umacniać swoją konkurencyjność
– Musimy się dobrze zastanowić jak polska branża chemiczna może wykorzystać i umacniać swoją konkurencyjność względem rynków zagranicznych – dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
Jak ocenia Pan wkład tego Sympozjum Naukowo-Technicznego Chemia 2019 w rozwój branży?
25. edycja Sympozjum Naukowo-Technicznego Chemia 2019 wpisuje się w tradycyjne otwarcie roku branży. Sympozjum umożliwia dyskusję, która wprowadza nas w trendy, potencjalne zdarzenia, inicjatywy, szanse, ryzyka, jakie mogą nas czekać w najbliższym roku. Toczące się rozmowy, zarówno podczas paneli ale także poza nimi uzmysławiają jak ważne jest to wydarzenie. Tematyka spotkania jasno pokazuje najważniejsze zjawiska toczące się wokół całego sektora. Czy jesteśmy świadomi tego, co dociera do nas z zewnątrz: trendów globalnych, które mogą stanowić dla nas szanse i wyzwania? Coraz bardziej, tym ważniejsze są nasze rozmowy dotyczące prorozwojowego charakteru trendów i tego jak najlepiej je wykorzystać. W tym zakresie musimy się dobrze zastanowić jak polska branża chemiczna może wykorzystać i umacniać swoją konkurencyjność względem rynków zagranicznych.
Jakie wyzwania stoją przed branżą chemiczną?
Debata o polityce klimatyczno-energetycznej wskazała, że to jest problem nie tylko dla branży energetycznej. Dla chemii są to wyzwania technologiczne i procesowe, ale też związane z budową pełnego portfela produktów, planów rozwojowych i strategii. Oczywiście, przekładając tę politykę na grunt krajowy, widzimy z jakimi problemami branża będzie musiała się zetknąć. Ważne jest umiejętne implementowanie proponowanych rozwiązań tak by skutecznie bronić naszej konkurencyjności. Zdecydowanie może być to szansa z punktu widzenia opracowania nowych technologii. Równocześnie w związku z bardzo silnym trendem prośrodowiskowym jest też wyzwanie dla całego sektora. Ważne, aby tego typu polityki europejskie były dostosowane do poziomu rozwoju gospodarki poszczególnych krajów członkowskich, bo tylko wtedy ich implementacja przyniesie oczekiwany efekt.
Rozmawiała Aleksandra Dik, Adventure Media
Komentarze