Partner serwisu
18 czerwca 2019

Niezawodność w UR – technologia realnym wsparciem

Kategoria: XII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym

„Znaleźć drogę do niezawodności – narzędzia i systemy wspierające UR” to tytuł drugiego panelu referatów podczas konferencji w Kazimierzu Dolnym. Panel poprowadził Arkadiusz Burnos z SEAM Group Europe Sp. z o.o.

Niezawodność w UR – technologia realnym wsparciem

Na początek o narzędziach i systemach, wspierających UR, opowiedział Rafał Jędrzejewski z PKN ORLEN S.A. Przybliżył wdrożone systemy w spółce i ich specyfikę.

- Bardzo wiele czasu poświęciliśmy na to, aby przekonać naszych dostawców, że system będzie funkcjonować. Obecnie funkcjonuje dobrze i mamy sporą grupę inżynierów, z dostępem do naszego systemu, co pomaga w obsługach umów ramowych – powiedział Rafał Jędrzejewski. - Niezawodność i dostępność zasobów produkcyjnych to element, do którego wykorzystujemy ten system – podkreślił przedstawiciel PKN ORLEN.

Janusz Kapuściński z firmy KRAJ Sp. z o.o. przedstawił techniczny referat „Montaż uszczelek a obliczenia połączeń kołnierzowy wg WUDT i ASME VIII s.”. Zapytany o największą ciekawostkę czy zaskoczenie w swojej wieloletniej praktyce, odpowiedział bez długiego namysłu, że było to dokręcanie połączenia kołnierzowego koparką JCB. W swoim wystąpieniu opowiedział m.in. o błędach projektowych i montażowych, bo te dwa zakresy najczęściej przyczyniają się do awarii.

- Najczęstsze błędy projektowe to: brak możliwości przewidzenia wszystkich aspektów pracy połączenia kołnierzowo-śrubowego; zbyt niskie zaprojektowanie naprężenia w uszczelce oraz niewłaściwy dobór materiału uszczelki – podkreślił Janusz Kapuściński.

Kolejną prezentację przedstawił pochodzący z Izraela Dror Bomsztayn z firmy Samson/Precognize. Referat obejmował temat „Przemysł 4.0 – Monitoring predykcyjny instalacji chemicznych na bazie sztucznej inteligencji”. Prelegent opowiedział krótko o działalności Precognize m.in. w działalności rafineryjnej i energetycznej, przechodząc do meritum, czyli analiz predykcyjnych na podstawie danych pozyskiwanych z urządzeń i od pracowników.

- Co rozumiemy przez analitykę predykcyjną? To dostępność, wydajność i jakość, aby zwiększyć OEE (Overall Equipment Effectiveness) – wyjaśnił Dror Bomsztayn.

Z kolei kwestie automatyzacji w UR w dobie przemysłu 4.0 poruszył Grzegorz Czesnowski z ASE. Prelegent postarał się odpowiedzieć na pytanie, czy systemy UR mogą, być autonomiczne.

- Nasza grupa ASE integruje bardzo ciekawe rozwiązania. Jednym z nich jest wsparcie inżynierów przy autonomicznych rozwiązaniach. AUR to jeden z filarów TPM. Operator zaangażowany jest w utrzymanie urządzeń, co wymaga odpowiedniego przeszkolenia i zwiększenia odpowiedzialności. Jeżeli już dajemy uprawnienia i możliwości do kwestii utrzymaniowych, wiąże się to z większą odpowiedzialnością – wyliczył Grzegorz Czesnowski, przechodząc do korzyści Autonomicznego Utrzymania Ruchu, wśród których znalazły się m.in. oszczędności czasu, wyższa wydajność pracy czy ograniczenie ilości poważnych awarii.

Andrzej Izdebski z METTLER TOLEDO poruszył temat inteligentnych czujników w przemyśle chemicznym pod kątem realnego zmniejszenia kosztów i zwiększenia bezpieczeństwa. Opowiedział m.in. o mocnych stronach czujników pomiarowych METTLER TOLEDO.

- W każdym z czujników PH jest wbudowany chip, który zbiera informacje o każdym etapie procesu. Dodatkową funkcją jest technologia „podłącz i mierz”. Możemy je podłączyć i od razu są gotowe do pracy - wyjaśnił Andrzej Izdebski, przytaczając cechy systemu Inteligent Sensor Menagement.

„Bieżące utrzymanie ruchu, remonty postojowe oraz prace inwestycyjne realizowane przez LOTOS Serwis” to temat ostatniego w tym panelu referatu, który wygłosił Sebastian Monia z LOTOS Serwis Sp. z o.o.

- Jesteśmy narzędziem w rękach kolegów z grupy, które pozwala realizować skutecznie UR i planować remonty. Spółka powstała w 2003 roku, ale wydzieliła się ze służb UR, więc ma ponad 40-letnie doświadczenie. Może realizować wielobranżowe serwisowanie, planowanie. Realizujemy szereg usług mechanicznych, m.in. ciągłe utrzymanie ruchu instalacji produkcyjnych, naprawy maszyn i urządzeń czy spawanie stali węglowych, stopowych – przytoczył działalność spółki LOTOS Serwis Sebastian Monia. W swoim referacie również poruszył temat automatyki, diagnostyki maszyn i urządzeń oraz prace w zakresie offshore i przykłady zrealizowanych projektów.

źródło: BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ