Narzędzia wspierające pracę inżyniera
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od panelu IV - „Czwarta generacja UR. Narzędzia wspierające pracę inżyniera”. Blok tematyczny poprowadził Andrzej Kulik, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarzaądzania Majątkiem i Utrzymania Ruchu.
Panel rozpoczął referat "Sztuczna Inteligencja w Utrzymaniu Ruchu", który przedstawili Kazimierz Gawroński oraz Dariusz Szczęsny, reprezentujący Maintenance Partners NV, Partner Serwis Sp. z o.o. oraz MGTECH Kazimierz Gawroński.
- 10 lat temu firma Maintenance Partners zorientowała się, że zmienia się sytuacja na rynku i klienci poszukują różnych rozwiązań. Potrzeby są różne na szczeblach zarządzania i na poziomie zarządu. Panowie skupiają się na tym, jaka jest przyszłość posiadanych urządzeń. Na wydziałach produkcyjnych zastanawiają się jak podnieść wydajność, czy obecna jest optymalna? Na wydziałach UR zastanawiają się natomiast, jak skrócić czas między postojami, jakich części nie ma na magazynach, a jakie są, a być może nie powinno ich być. Przychodzi jednak taki czas, że trzeba zdecydować o wymianie urządzeń. Firma Maintenance Partners uruchomiła w 2008 roku projekt, który miał dać odpowiedź na te pytania. Zaczęło się od turbin wiatrowych, a obecnie ten system pracuje na turbinach parowych, gazowych i nie tylko – wyjaśniali prelegenci.
Drugi referat przedstawił Artur Miszczak z DEKRA Certification Sp. z o.o. Prezentacja dotyczyła zdalnego monitoringu korozji w instalacjach przemysłowych. Referent odniósł się do zmian pokoleniowych w zakładach, co wiąże się z utratą doświadczenia, a monitoring instalacji pozwala na odpowiednie przewidywanie. Z pomocą przychodzą nowe systemy sensorów.
- Doświadczenie nie zawsze wystarcza. Mistrzowie, którzy mają instalacje w małym palcu, pracując kilkadziesiąt lat na instalacji przechodzą na emeryturę i powstaje luka, gdzie młodzi inżynierowie nie zawsze są w stanie zastąpić tych wysłużonych. Trendem wymuszającym pewne zmiany na naszych zachowaniach są surowce, warunki termiczne, zbieranie informacji podczas cyklów remontowych. Tych danych mamy ogrom, a pytanie, czy jesteśmy w stanie je wykorzystać? - mówił Artur Miszczak.
Kolejna prezentacja w tym bloku tematycznym nosiła tytuł „Rozwiązania usprawniające planowanie postojów ”, a przedstawiła ją Paulina Grugiel z LESER POLSKA Sp. z o.o.
- Zdajemy sobie sprawę, że zawory bezpieczeństwa to mały składnik instalacji, ale kluczowy. Jesteśmy świadomi, że musi to być element niezawodny. Wiemy, że dla Państwa ważne jest bezpieczeństwo i czas dostaw części, najlepiej na wczoraj – powiedziała Paulina Grugiel, wymieniając przegląd produktów LESER POLSKA, dedykowanych do instalacji w przemyśle chemicznym. - Co może zrobić producent zaworów bezpieczeństwa? M.in. usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw, dostosowywać się do potrzeb rynku oraz wspierać i dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem podczas rozwiązywania codziennych trudności – zapewniła Paulina Grugiel.
Krzysztoł Karasiak z Introl Sp. z o.o. przedstawił referat p.t. „Możliwości wykorzystania przepływomierza bezinwazyjnego do pomiaru stężenia i przepływu mediów w przemyśle chemicznym”, prezentując technologiczne zagadnienia związane z czujnikami FLEXIM, mierzącymi przepływ oraz pozwalającymi na wykonywanie detekcji.
- Chciałbym pokazać zalety bezinwazyjnej, ultradźwiekowej technologii. Będę mówić o metodach pomiaru stężenia za pomocą tej technologii. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem firmy FLEXIM, której główna siedziba znajduje się w Berlinie, natomiast prowadzi działalność globalną. Większość urządzeń – ultradźwiękowych przepływomierzy bezinwazyjnych – pracuje w oparciu o tzw. metodę Transit Time, która mierzy czas przejścia medium. Odpowiedni algorytm pozwala nam na przeliczenie objętości tego medium – wyjaśnił Krzysztof Karasiak.
Kolejny referat w tym bloku tematycznym przedstawił Maciej Wnek z firmy ABB Sp. z o.o. Opowiedział o digitalizacji serwisu z punktu widzenia dostawcy urządzeń i systemów.
- W dniu wczorajszym większość prezentacji dotyczyła wewnętrznych procesów cyfryzacji. W moim wystąpieniu chciałbym pokazać, jak wygląda to z naszej perspektywy – dostawcy. Nasza oferta serwisowa jest zbudowana wokół czterech filarów. Pierwszy to szybka reakcja, aby zawsze być do dyspozycji i odpowiednio szkolić Państwa pracowników. Drugi filar to zarządzanie cyklem życia, aby państwo z tych produktów mogli otrzymać jak najwięcej. Trzeci to podnoszenie wydajności, czyli innymi słowy ograniczanie przestojów, a czwarty filar to doskonałość operacyjna – podkreślił Maciej Wnek.
Ostatni wykład panelu „Czwarta generacja UR. Narzędzia wspierające pracę inżyniera” nosił tytuł „Heartbeat Technology – weryfikacja urządzeń pomiarowych Industry 4.0 bez ich demontażu”. Przedstawił go Mariusz Szwagrzyk z firmy Endress+Hauser Polska sp. z o.o.
- Odpowiem na trzy pytania w czasie mojej prezentacji. Liczę na to, że przekonam Was do tego, że 4. rewolucja przemysłowa jest już w Polsce i jest zawiera się w urządzeniach Endress+Hauser. Pierwsze pytanie to dlaczego urządzenia pomiarowe wymagają weryfikacji? Drugie pytanie to czym jest Heartbeat Technology w urządzeniach pomiarowych? Trzecie – jakie korzyści uzyskują z urządzeń z Heartbeat Technology służby UR oraz inspektorzy ds. bezpieczeństwa? - zapowiedział swoją prezentację Mariusz Szwagrzyk, przechodząc do omówienia poszczególnych zagadnień.
Komentarze