Partner serwisu
02 października 2019

Rozpoczął się Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej

Kategoria: Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej, XIII Konferencja Woda i Ścieki w Przemyśle

Sposoby na efektywne zarządzanie gospodarką wodno-ściekową, monitorowanie emisji zanieczyszczeń w świetle konkluzji BAT czy gospodarka obiegu zamkniętego – to zagadnienia, o których rozmawiają uczestnicy Kongresu Gospodarki Wodno-Ściekowej w Sopocie.

Rozpoczął się Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej

– Tym razem spotykamy się na Kongresie Gospodarki Wodno-Ściekowej w obszarze przemysłu spożywczego, jak i tego „cięższego” – chemii i energetyki – powiedział podczas otwarcia Kongresu Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP. – Woda, a tym samym gospodarka wodno-ściekowa, bo o niej będziemy mówić, powinna być priorytetem i głównym elementem strategii rozwoju każdej firmy. Co więcej, każdy z nas powinien indywidulanie przyjrzeć się jej zagospodarowaniu. Dlatego jednym z głównych tematów podejmowanych w Sopocie będzie gospodarka obiegu zamkniętego – zaznaczył prezes BMP.

Adam Grzeszczuk pokrótce przybliżył program, który zawiera m.in. sesje poświęcone efektywności w gospodarce wodno-ściekowej, nowoczesnym technologiom, legislacji i zmianach w Prawie wodnym. O gospodarce obiegu zamkniętego dyskutować będą eksperci podczas debaty zaplanowanej drugiego dnia spotkania. Całą konferencję zakończy wykład specjalny w ramach Akademii BMP: „Gdy czas przecieka przez palce. Jak w napiętym grafiku biznesu realizować terminy i mieć więcej czasu na to, co ważne?”, który poprowadzi Katarzyna Koźlińska.

– Witam państwa serdecznie w imieniu Grupy LOTOS S.A., która z natury rzeczy zainteresowana jest gospodarką wodno-ściekową – przywitał uczestników Jarosław Kawula, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji i Handlu w Grupie LOTOS S.A., która jest Honorowym Gospodarzem tegorocznej edycji Konferencji Woda i Ścieki w Przemyśle (zorganizowanej w ramach Kongresu). – Pomimo tego, że gdańska rafineria zajmuje się produkcją paliw, to obieg wody jest tak samo ważny jak produkcja paliw. Jeszcze do niedawna zużycie wody w rafinerii było podobne do ilości przerobionej ropy, dlatego poprzez wdrażanie nowych projektów idziemy w kierunku domykania obiegu wody w spółce. – podkreślał Jarosław Kawula.

Przedstawiciel zarządu Grupy LOTOS zapytany o projekt EFRA, zaznaczył, że obieg wody jest i tutaj ważny: – Kluczowym elementem projektu EFRA jest instalacja koksowania, a koks trzeba odpowiednio schłodzić. W tym celu wykorzystywana jest w procesie ciągłym najpierw para wodna, później woda – podkreślił Jarosław Kawula.

Drugim Gospodarzem Honorowym konferencji Woda i Ścieki w Przemyśle jest PGE Energia Ciepła S.A., którą reprezentował Leszek Gierszewski, Dyrektor Departamentu Technicznego Oddziału Wybrzeże.

– Podczas najbliższych dwóch dni będziemy dyskutować o zagospodarowaniu naszych zasobów własnych, o wodzie, która jest dla nas dzisiaj i przyszłych pokoleń szczególnie ważna. Na konferencji reprezentujemy różne przemysły, ale wszyscy jesteśmy zobligowani do tego, aby racjonalnie gospodarować tymi zasobami. Podczas tego spotkania rozmawiajmy, szukajmy więc rozwiązań, odpowiedzi na wszystkie wymagania, które przed nami stoją – powiedział Leszek Gierszewski.

W ramach Kongresu Gospodarki Wodno-Ściekowej odbywa się konferencja Woda i Ścieki w Przemyśle Spożywczym, której Gospodarzem Honorowym jest Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu.

– Witam państwa serdecznie w imieniu naszego browaru, zapraszam również na wycieczkę techniczną, podczas której pokażemy, jak ważna jest dla nas woda – główny składnik naszej produkcji – powiedziała Aleksandra Demczuk, specjalista ds. ochrony środowiska Browaru w Elblągu.

Z kolei Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, przy okazji wystąpienia wspomniał o głośnej awarii oczyszczalni w Warszawie, która miała miejsce we wrześniu tego roku. A. Olkowski zwrócił tu uwagę m.in. na to, jak ważny jest dobór wykonawcy inwestycji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

O konferencji

W konferencji bierze udział blisko 250 uczestników, w tym producentów nowoczesnych rozwiązań z zakresu oczyszczania ścieków czy uzdatniania wody, którzy prezentują się na kilkudziesięciu stoiskach wystawowych.

Organizatorem konferencji, która odbywa się w dniach 2-3 października 2019 r., jest firma BMP, wydawca m.in. magazynów „Chemia Przemysłowa”, "Energetyka Cieplna i Zawodowa" oraz „Kierunek Spożywczy”, portali branżowych: www.kierunekchemia.pl, www.kierunekenergetyka.pl i www.kierunekspozywczy.pl. Rolę Honorowych Gospodarzy pełnią: Grupa LOTOS S.A., PGE Energia Ciepła S.A. oraz Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu.

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ