Partner serwisu
Tylko u nas
29 stycznia 2020

SESJA WPROWADZAJĄCA: Wyzwania i szanse rozwoju polskiej chemii

Kategoria: XXVI Sympozjum CHEMIA 2020, 29-30 stycznia 2020, Płock

Program pierwszego dnia sympozjum CHEMIA wypełnia cykl paneli technicznych. Pierwszy z nich to: „Współczesne wyzwania i szanse rozwoju polskiej chemii. Jakie nadchodzą zmiany?”. Panel poprowadził Adam Grzeszczuk, Prezes zarządu BMP.

SESJA WPROWADZAJĄCA: Wyzwania i szanse rozwoju polskiej chemii

Sesję wprowadzającą rozpoczął Adam Czyżewski, Główny ekonomista PKN ORLEN S.A. prezentacją pt.: „Przyszłość chemii”. Przedstawiciel PKN ORLEN nawiązał swoim wystąpieniem do raportu „ Petrochemia ma przyszłość”.

- Petrochemia może być bardziej przyjazna środowisku. Nie rezygnujmy z pożytecznych produktów, przestańmy śmiecić, wykorzystajmy odpady - mówił Adam Czyżewski.

Drugim wystąpieniem tego panelu była prezentacja "Polski przemysł chemiczny w kontekście wyzwań polityki klimatycznej i środowiskowej", którą wygłosił Artur Kopeć, Członek Zarządu Grupy Azoty S.A. Krótka prezentacja była próbą wskazania kluczowych zmian, jakie w niedługim czasie zafunduje nam prawodawstwo unijnie, oparte na zasadach i filozofii tzw. Europejskiego Zielonego Ładu oraz czy obrany kierunek jest na pewno słuszny.

Jako główne grzechy związane z implementacją prawa UE na grunt Polski Artur Kopeć wymienił: brak wystarczającej komunkacji, błędy w interpretacji, częste zmiany i poprawki,zmiany personalne  w organach, upór urzędnika, przerost teorii nad praktyką, wpływ lobbystów i polityków oraz brak kompetencji.

„Bezpieczeństwo Transformacji Cyfrowej w polskim przemyśle chemicznym” to tytuł prezentacji Jarosława Zarychty z Microsoft Polska Sp. z o.o.

Kolejnym prelegentem był Leszek Grochowski z Emerson Process Management, który swoją prezentacją próbował odpowiedzieć na pytanie: Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

O zastosowaniu sztucznej inteligencji, ale w przemyśle chemicznym mówił Łukasz Grala z firmy TIDK. Jednym z wyzwań wg prelegenta w obszarze Predictive jest optymalizacja wielokryterialna, czyli redukcja zatrzymań produkcji, bardziej efektywne planowanie oraz kompletne wypełnianie zamówień.

Na koniec Tomasz Słupik z Energopomiaru opowiedział o monitoringu potencjału oszczędności energii, jako odpowiedź na współczesne wyzwania.

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ