Partner serwisu
07 października 2020

Magia wody… i nie tylko

Kategoria: XIV Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej, 7-8 października 2020, Wrocław

„Nature – based solutions w adaptacji do zmian klimatu w miastach oraz w przemyśle”, „Rozwiązania do odzysku wód w obiegach wodno-ściekowych – odpowiedź na wyzwania stawiane produkcji przemysłowej” oraz „Magia wody” – to tytuły referatów zaprezentowanych podczas panelu wprowadzającego, który odbył się w ramach XIV Kongresu Gospodarki Wodno-Ściekowej.

Nature-based solutions

– Największe światowe organizacje i instytucje naukowe zajmujące się inżynierią i ochroną środowiska stale opracowują strategie mające na celu mitygację i adaptację do zmian klimatu, redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także ograniczenie nadmiernej eksploatacji nieodnawialnych zasobów, w tym wody – mówiła dr Kornelia Kwiecińska (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) w czasie referatu „Nature – based solutions w adaptacji do zmian klimatu w miastach oraz w przemyśle”. Prelegentka podkreślała, że konieczne jest dziś stosowanie rozwiązań kompleksowych, które odpowiadałyby wielu problemom jednocześnie, były łatwo dostępne i efektywne ekonomicznie, przyjazne mieszkańcom miast i terenów wiejskich oraz pozostawały w zgodzie z zasadami rozwoju zrównoważonego. Do takich należą tzw. rozwiązania oparte na przyrodzie (ang.: nature-based solutions, w skrócie NBS).

Rozwiązania do odzysku wód w obiegach wodno-ściekowych

Łukasz Kaczmarek i Paweł Zieliński z firmy Veolia Water Technologies Sp. z o.o. (spółka ta jest Sponsorem Kongresu) przybliżyli rozwiązania do odzysku wód w obiegach wodno-ściekowych, w odpowiedzi na wyzwania stawiane produkcji przemysłowej. Jak podkreślali, Veolia Water Technologies stosuje wysokozaawansowane i innowacyjne technologie oraz opracowuje indywidualne rozwiązania, gwarantując m.in. uzyskanie jak najwyższej jakości ścieków i wód oczyszczonych (w tym m.in higieniczne systemy przygotowania wody dla przemysłu spożywczego, napojów i wody do produkcji żywności dla dzieci), całościowe zarządzanie cyklem wodnym czy zamykanie obiegów wodnych w systemie Zero Liquid Discharge lub Zero Waste Discharge.

Firma jest jednym z pionierów rozwoju, wdrażania i eksploatacji technologii beztlenowego oczyszczania ścieków, wykorzystujących odnawialne źródła energii i kogenerację,

Magia wody

Panel wprowadzający zamknęła prezentacja prof. dr hab. inż. Jacka Kijeńskiego z Politechniki Warszawskiej pt. “Magia wody”. – Woda jest miękka i elastyczna, ale również twarda i nieugięta. (…) Chciałbym powiedzieć państwu, jak widzimy wodę i jak to odbija się na jej roli znaczeniowej i postrzeganiu życia. Woda pokazuje, jaką jest wielką potęgą, natomiast jej źródła ukazują jej bezmiar i wielkość.” – podkreślał prof. Jacek Kijeński.


Podczas prezentacji profesor przedstawił kilka słynnych dzieł sztuki malarskiej, które mają ścisłe powiązanie z wodą. Omówił obrazy łączące kulturę grecką i rzymską z kobietami, które rządziły wodą.

    – Starożytny człowiek odbierał siłę wody jako żywioł – przede wszystkim energię oceanów i strumieni – mówił. – Woda dla starożytnych stanowiła czystość, higienę oraz podstawy niektórych nurtów filozoficznych. W okresie renesansu starano się oddać piękno natury, a woda zwykle tworzyła sielankowy i spokojny klimat. Romantyzm natomiast całkowicie temu zaprzeczał, burząc klasyczną koncepcję śmiałymi pociągnięciami pędzla, pod którymi kłębiły się spienione morskie fale” – dodał prelegent.

Prof. Jacek Kijeński zaprezentował też pojęcie wody, która na przestrzeni wieków była postrzegana jako źródło wszelkiego życia, ale z drugiej strony jako coś, co płynie. Dlatego też zaznaczył jak ważnym wydarzeniem w historii było przyporządkowanie wodzie upływu czasu.

***

XIV Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej odbywa się w dniach 7-8 października br. w hotelu Ibis we Wrocławiu. Organizatorem jest firma BMP, wydawca magazynów „Chemia Przemysłowa”, „Energetyka Cieplna i Zawodowa” oraz „Kierunek Spożywczy”. Rolę Honorowych Gospodarzy pełnią: PCC Rokita SA, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. należąca do Grupy PGE Energia Ciepła S.A. oraz Browar Namysłów, Grupa Żywiec S.A. W konferencji biorą udział m.in. specjaliści związani z branżą chemiczną, energetyczną i spożywczą.

Z uwagi na obecną sytuację, Kongres odbywa się w warunkach aktualnych wytycznych sanitarnych.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ