Partner serwisu
07 października 2020

O aktualnych wyzwaniach dla przemysłu we Wrocławiu

Kategoria: XIV Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej, 7-8 października 2020, Wrocław

Jak radzić sobie w obliczu aktualnych wyzwań w branży przemysłowej? Tematyce tej poświęcony był kolejny panel podczas Kongresu Gospodarki Wodno-Ściekowej.

IV i zarazem ostatni już panel pn. „Gospodarka wodno-ściekowa – aktualne wyzwania dla przemysłu” poprowadziła Katarzyna Umiejewska z Politechniki Warszawskiej.

Z jakimi wyzwaniami będziemy musieli się zmierzyć?
Dr inż. Arkadiusz Kamiński (PKN ORLEN S.A.), podczas referatu pn. „Wyzwania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej dla przemysłu” mówił o rosnącym zapotrzebowaniu na wodę i o problemach z tym związanych, o planie działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE, GOZ, a także o przeciwdziałaniu utracie różnorodności biologicznej i zmniejszeniu zanieczyszczeń.


– Woda jest niezbędna do życia, jest nośnikiem materiałów oraz energii. Jest czynnikiem niezbędnym do osiągnięcia wysokiego poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego oraz wysokiej jakości życia. Aby zachować odpowiednią ilość zasobów wodnych, należy w obliczu wyzwań m.in. zaangażować władze publiczne i środki prawne, zaproponować zintegrowane kompleksowe inicjatywy w sektorze wodno-ściekowych, wdrożyć działania techniczno-organizacyjne, zadbać o wzrost poziomu wiedzy w społeczeństwie, ale i o ekonomikę rozwiązań i finansowanie – mówił A. Kamiński.


Jak podkreślił prelegent, aby chronić obywateli i ekosystemy w Europie, Komisja Europejska przyjmie plan działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby. Do działań tych należeć będą:
•    ochrona różnorodności biologicznej w jeziorach, rzekach i na terenach podmokłych,
•    zmniejszenie szczególnie szkodliwego zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku i farmaceutykami,
•    ograniczenie zanieczyszczenia spowodowanego przez nadmiar substancji biogennych dzięki strategii „od pola do stołu”.  

Zastosowanie gazów technicznych
W ramach prezentacji online, o zastosowaniu gazów technicznych w oczyszczaniu ścieków mówiła Ewa Adruszków z firmy Air Liquide Polska Sp. z o.o.


Założona w roku 1902 Grupa Air Liquide jest światowym liderem w dziedzinie gazów, technologii i usług dla przemysłu i ochrony zdrowia.


– Oczyszczanie ścieków to poważne wyzwanie. W niektórych regionach woda jest zasobem deficytowym, a ochrona środowiska staje się coraz ważniejsza. W związku z tym przemysł potrzebuje niezawodnych i ekonomicznych technologii, aby spełnić wymagania obecnych rygorystycznych przepisów dotyczących odprowadzania ścieków – podkreślała Ewa Andruszków.


 Grupa Air Liquide posiada wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w dziedzinie biologicznego oczyszczania ścieków i kondycjonowania wód. Oferuje kompleksowe rozwiązania oparte na zastosowaniu gazów technicznych w zakresie:
•    natleniania osadu czynnego: do stałego lub tymczasowego zwiększenia wydajności komór biologicznych, usunięcia deficytu tlenowego oraz poprawy procesu nitryfikacji i denitryfikacji,
•    regulacji pH ścieków przy wykorzystaniu dwutlenku węgla: jako bezpieczniejsza, prostsza i stabilniejsza alternatywna metoda do stosowania kwasów,
•    poprawy sedymentacji osadu przy wykorzystaniu ozonu: do zwalczania bakterii nitkowatych i uzyskania niskiego indeksu osadu,
•    redukcji ilości osadu nadmiernego przy wykorzystaniu ozonu: do obniżenia kosztów odwodnienia i utylizacji osadu nadmiernego.

GOZ źródłem korzyści dla przemysłu
O znaczeniu GOZ w przemyśle, ale także o najnowocześniejszych rozwiązaniach tlenowego i beztlenowego oczyszczania ścieków opowiedział Wojciech Pietraszek z Symbiony S.A., podczas referatu pn. „Ścieki, woda, bioenergia – synergia rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego źródłem korzyści przemysłu”.


– Symbiona jest dostawcą rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego działającym w Europie i Azji. Specjalizujemy się w tlenowym i beztlenowym oczyszczaniu ścieków wraz z odzyskiem wody z nich, przetwarzaniu osadów, redukcji odpadów biodegradowalnych, recyklingu wody i produkcji biogazu. Ponad 20 lat inwestycji w badania i rozwój przyniosły liczne innowacje i kompleksową ofertę technologii oraz rozwiązań, które mogą być dostosowane do potrzeb naszych klientów w celu osiągnięcia najlepszego stosunku ceny do jakości – kosztów operacyjnych. Nasz zakres dostaw obejmuje projektowanie, doradztwo, technologię, zarządzanie projektami i realizację inwestycji „pod klucz”. Działamy dla przemysłu i miast – mówił W. Pietraszek.


Jak poinformował prelegent, technologie Symbiony S.A. zostały docenione i nagrodzone przez światowej i polskiej sławy specjalistów.  Technologia AnoxyMem® – beztlenowe reaktory membranowe (AnMBR) – AnoxyMem® – wiodące rozwiązanie światowe, zostało nagrodzone w programie Min. Środowiska GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii. Hydroliza termiczna DigeTherm™ oraz technologia DIGEFLO™ otrzymały laury brytyjskiego stowarzyszenia ADBA. W ofercie Symbiony znajdują się także systemy zero zrzutu ROVAPO® (zero liquid discharge) i rozmaite technologie beztlenowe i tlenowe (rozwiązania MBBR, MBR, i in.).


Gospodarowanie osadami ściekowymi


Na pytanie, jak NFOŚiGW wspiera inwestycje związane z oczyszczaniem ścieków komunalnych, ale i ścieków przemysłowych, odpowiedziała Katarzyna Paprocka z Departamentu Ochrony Wód, NFOŚiGW.


– Podstawową działalnością Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie gospodarki wodno-ściekowej jest wspieranie inwestycji związanych z oczyszczaniem ścieków komunalnych. Nie oznacza to jednak, że w naszej działalności nie mamy do czynienia ze ściekami przemysłowymi, bowiem ścieki komunalne to ścieki bytowe lub mieszanina ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi – zaznaczyła K. Paprocka.


Prelegentka mówiła również m.in. o biogazie. – Uszlachetniony biogaz jest pełnowartościowym paliwem nadającym się do stosowania w nowoczesnych silnikach spalinowych. W warunkach miejskich może on być pozyskiwany m.in. z oczyszczalni ścieków i wysypisk odpadów, stanowiąc źródło przychodów, poprawiających rachunek ekonomiczny przedsiębiorstw.

Wirtualna wycieczka


Na zakończenie panelu IV, słuchacze mogli się przenieść do Browaru Namysłów i wirtualnie zwiedzić tamtejszą nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Jacek Piech sprawnie „przeprowadził” uczestników przez wszystkie miejsca na obiekcie oraz opowiedział o tym, jak przebiegała budowa tej inwestycji (wykonawcą oczyszczalni ścieków jest firma Veolia).

 

***
XIV Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej odbywa się w dniach 7-8 października br. w hotelu Ibis we Wrocławiu. Organizatorem jest firma BMP, wydawca magazynów „Chemia Przemysłowa”, „Energetyka Cieplna i Zawodowa” oraz „Kierunek Spożywczy”. Rolę Honorowych Gospodarzy pełnią: PCC Rokita SA, PGE Energia Ciepła S.A. oraz Browar Namysłów, Grupa Żywiec S.A. W konferencji biorą udział m.in. specjaliści związani z branżą chemiczną, energetyczną i spożywczą.
Z uwagi na obecną sytuację, Kongres odbywa się w warunkach aktualnych wytycznych sanitarnych.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ