Woda dla przemysłu – jak mądrze nią gospodarować?
XIV Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej trwa. Uczestnicy dyskutują nie tylko o współczesnych wyzwaniach i zarządzaniu w obliczu zmian, ale także o najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych wspomagających mądre gospodarowanie wodą.
Drugi panel pn. „Woda dla przemysłu – jak mądrze nią gospodarować” poprowadził Zbigniew Paprocki z Grupy Azoty S.A.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne w TAURON Wytwarzanie S.A.
Dr inż. Dorota Sąkol-Sikora, reprezentująca TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Łagisza, w ramach prezentacji online mówiła o rozwiązaniach technologicznych układu przygotowania wody zdemineralizowanej i wody do uzupełnienia obiegów ciepłowniczych z wody powierzchniowej w oparciu o metody membranowe.
20 lipca br. w TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Łagisza w Będzinie została przekazana do eksploatacji nowa Stacja Demineralizacji (SDW). Wykonawcą było Konsorcjum Instal Kraków S.A. – Hidrofilt Water Treatment Ltd. Jak poinformowała prelegentka, instalacja ta służy zarówno do produkcji wody zdemineralizowanej o parametrach fizykochemicznych odpowiadających tzw. wodzie ultraczystej, do uzupełniania obiegu wodno-parowego bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne, jak i wody na uzupełnienie obiegu ciepłowniczego.
D. Sąkol-Sikora przedstawiła nowoczesne rozwiązania technologiczne i aplikacyjne zastosowane w nowo budowanej instalacji produkcji wody na potrzeby uzupełniania obiegu kotłowego i ciepłowniczego. Zaprezentowany układ stanowi kompleksowe rozwiązanie pozwalające na produkcję wody o wysokich parametrach jakościowych w oparciu o wodę powierzchniową o zmiennej jakości, cechującą się okresowo wzrastającymi stężeniami zanieczyszczeń organicznych.
Mobilne stacje uzdatniania wody
O VEOLIA MWS, mobilnych stacjach uzdatniania wody i nowej generacji modularnych systemów wodnych i ściekowych, mówili Jakub Jasiński i Tomasz Jamrocha z Veolia Water Technologies Sp. z o.o.
Veolia Mobile Water Services to wiodący dostawca tymczasowych rozwiązań do uzdatniania wody. Firma ta dysponuje zasobami i doświadczeniem, aby zapewnić wysokiej jakości, opłacalne rozwiązania w zakresie krótko-, średnio- i długoterminowego uzdatniania wody.
– Mobilne usługi wodne oferują skuteczną i wydajną alternatywę dla stałych instalacji w wielu sytuacjach występujących w przemyśle. Idealny podczas awarii, gdy istniejąca instalacja zawiodła. Mogą być również wykorzystywane podczas realizacji planowanych rozruchów, prac remontowych lub konserwacyjnych oraz w przypadku projektów wieloletnich, gdy potrzeba tymczasowego i ciągłego zaopatrzenia w wodę ma kluczowe znaczenie dla pracy zakładu – powiedział J. Jasiński.
Mobilne usługi wodne zapewniają również szereg technologii uzdatniania wody zainstalowanych na przyczepie, platformie lub kontenerze, zapewniając maksymalną mobilność i szybkość reakcji. Dostępne jako systemy standardowe lub modułowe, są fabrycznie wyposażone w złącza typu plug and play, co ułatwia użytkowanie.
– Nasze udokumentowane osiągnięcia w dostarczaniu doskonałości usług, poprzez szybką reakcję, umożliwiły wielu firmom utrzymanie ciągłości dostaw wody uzdatnionej do ich podstawowej działalności w nieprzewidzianych okolicznościach – dodał Tomasz Jamrocha.
Zdalny monitoring
Tytus Adamczewski z firmy Grundfos Pompy Sp. z o.o., w ramach prezentacji „Rozwiązania zdalnego monitoringu maszyn oraz predykcyjnego serwisy”, opowiedział nie tylko o zakresie działalności i usługach firmy, ale także o możliwościach, jakie niesie ze sobą zastosowanie nowoczesnych rozwiązań zdalnego monitorowania.
– Grundfos to światowy lider wśród producentów pomp, który wprowadza do ich produkcji nowe technologie, wytwarza najwyższej jakości elektroniczne urządzenia kontrolno-sterujące i oferuje kompleksowe rozwiązania typu iSOLUTIONS już od 75 lat. Na rynku działamy od 1 maja 1995 r., a więc w tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia – mówił T. Adamczewski.
Grundfos, oprócz sprzedaży pomp i systemów pompowych, oferuje również pomoc w doborze, montażu i rozruchu urządzeń oraz specjalistyczne doradztwo techniczne. Spółka proponuje bogaty program szkoleń zamkniętych i otwartych oraz aktywnie uczestniczy w wielu konferencjach, sympozjach branżowych i targach. W siedzibie Grundfos oraz oddziałach stworzono specjalne konsultacyjne punkty serwisowe. Wspomaga je sieć autoryzowanych serwisów oraz Centralny Serwis Grundfos w Baranowie, który wyposażony jest w specjalistyczne, unikatowe w Polsce nowoczesne stanowiska diagnostyczne, umożliwiające naprawy na miejscu nawet największych i najbardziej skomplikowanych urządzeń Grundfos.
XIV Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej odbywa się w dniach 7-8 października br. w hotelu Ibis we Wrocławiu. Organizatorem jest firma BMP, wydawca magazynów „Chemia Przemysłowa”, „Energetyka Cieplna i Zawodowa” oraz „Kierunek Spożywczy”. Rolę Honorowych Gospodarzy pełnią: PCC Rokita SA, PGE Energia Ciepła S.A. oraz Browar Namysłów, Grupa Żywiec S.A. W konferencji biorą udział m.in. specjaliści związani z branżą chemiczną, energetyczną i spożywczą.
Z uwagi na obecną sytuację, Kongres odbywa się w warunkach aktualnych wytycznych sanitarnych.
Komentarze