Infrastruktura krytyczna wobec cyber-zagrożeń
To tytuł prezentacji, z którą 6 maja podczas WEBINARIUM: Infrastruktur krytyczna wobec nowych wyzwań, wystąpi dr inż. Andrzej Kozak z Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego. Zarejestruj swój udział. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.
Pandemia Corona-virus stawia nowe wyzwania również przed przemysłem, zwłaszcza przed zakładami zakwalifikowanymi do obiektów infrastruktury krytycznej.
Już obecnie w środku epidemii (maj 2021) warto zastanawiać się, co będzie jesienią 2021. Daje się zaobserwować, że umacniają się firmy „zdolne cyfrowo” i posiadające odpowiedni potencjał kadrowy i zasoby sprzętowe i technologiczne do wdrażania nowych rozwiązań.
Należy spodziewać się następujących zmian w świecie „post corona-virus”:
1. Praca zdalna będzie jedną z form świadczenia pracy z całym „dobrodziejstwem inwentarza” czyli wszystkimi formami cyberzagrożeń
2. Wytworzą się nowe i silne związki i zależności pomiędzy firmami „końcowego produktu” od całego łańcucha dostaw surowców i usług oraz mediów pomocniczych (energia, łącza cyfrowe, woda, ścieki, itp.).
3. Przemysł, zwłaszcza przemysł procesowy (energetyka, gazownictwo, uzdatnianie wody pitnej i in.) będzie coraz bardziej światem „cyfrowo zależnym”.
4. Konieczność posiadania najnowszej wiedzy nt. cyberbezpieczeństwa w przemyśle będzie wymagana od wszystkich mających jakikolwiek związek z procesem produkcyjnym.
Coraz bardziej wkraczające do przemysłu rozwiązania IT, perspektywa przemysłu 4.0 oraz przenikanie zagrożeń z sfery IT do sfery technologicznej (OT), dotychczas odizolowanej szczelnie od IT, potęguje możliwe zagrożenia.
Referat będzie miał na celu przybliżenie i usystematyzowanie zagadnień niezawodności i cyberbezpieczeństwa w przemyśle. Cyberbezpieczeństwo bowiem musi być głęboko zakorzenione w operacjach produkcyjnych, podobnie jak obecnie niezawodność.
W związku z tym najbardziej będą poszukiwane osoby, które potrafią się nauczyć nowych rzeczy, oduczyć się starych spraw i nawyków oraz ponownie nauczyć się nowych zagadnień.
dr inż. Andrzej Kozak
Audytor w zakresie cyberbezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania. Obecnie dyrektor naukowy w Międzynarodowym Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego.
Uczestnictwo w wydarzeniu, które odbędzie się w formule onlinowej, jest bezpłatne.
Komentarze